Od dawna palącym problemem jest brak chodnika wzdłuż dosyć długiego odcinka drogi w Jeleśni Dolnej, na wysokości skrętu do Mutnego aż do Szkoły nr 2 Jeleśni. Chodnik miał być budowany już w ub. roku. Dlaczego tak się nie stało? I kiedy zaczną się prace?
Problem jest o tyle istotny, że istnieje duże niebezpieczeństwo dla poruszających się w tym rejonie pieszych, w tym uczniów szkoły i wychowanków przedszkola, korzystających z niezwykle wąskiego pobocza ruchliwej drogi wojewódzkiej w kierunku Korbielowa, z ktorej na tym odcinku korzystają również TIR-y, transportujące wodę Żywca Zdroju oraz materiały dla i z fabryki Delphi. W trakcie jednej z ostatnich sesji wicewójt Jeleśni Bronisław Jafernik odpowiadając na pytania radnych stwierdził, że gmina zleciła opracowanie projektu i to zadanie jest w trakcie.
Administratorem drogi 945 jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, jednak według porozumienia ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim, któremu ZDW podlega, gmina ma opracować projekt budowy tegoż chodnika. Czy to zrobiła i na jakim sprawa jest etapie, zapytaliśmy w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim.
- Porozumieniem z 25 maja 2016 roku Gminie Jeleśnia powierzono do prowadzenia zadanie pn. „Projekt budowy i przebudowy chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 945 w Jeleśni”. Zakres rzeczowy zadania obejmuje opracowanie projektu budowy chodnika na odcinku o długości 750 m od przejazdu kolejowego w Mutne do mostu (w łuku drogi przyp. red.) i od mostu do ul. Szkolnej oraz przebudowy istniejącego chodnika na odcinku o długości 400 m od torów kolejowych do ul. Sosnowej. Termin obowiązywania porozumienia wyznaczony był na 31 grudnia 2016 roku. Na wniosek Gminy aneksem z dnia 4 listopada 2016 roku przedłużono termin obowiązywania porozumienia do 31 grudnia roku bieżącego. Koszt opracowania projektu szaxcowany jest na 89 175 zł. Zgodnie z umową zawartą przez Gminę z projektantem kompletna dokumentacja projektowa powinna być opracowana do 15 grudnia 2017 r. Do dnia dzisiejszego z Gminy Jeleśnia nie wpłynęła żadna informacja, ze zadanie nie zostanie wykonane w bieżącym roku - zaznacza Witold Trólka z Zespołu Prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
- Budowa chodnika możliwa będzie po wykonaniu projektu, uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz zabezpieczeniu środków w budżecie województwa. Ze względu na brak kosztorysów nie jest znany koszt budowy i przebudowy ww. chodnika – powiadomił nas rzecznik Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Sprawie będziemy sie przyglądać.