Wody Polskie - nowy twór z ważnymi kompetencjami - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedną ze zmian, jakie nas zstały w styczniu, to utworzenie instytucji pod nazwą Wody Polskie. O co chodzi, czym się będzie zajmować?

Jezioro Żywieckie moje

Powstało 11 regionalnych dyrekcji, 50 zarządów zlewni oraz 330 nadzorów wodnych – to struktura Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Centralną dla nich jednostką Wód Polskich jest Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na poziomie regionalnym funkcjonuje jedenaście zarządów gospodarki wodnej. Wśród nich RZGW w Krakowie, pod który podlega Zarząd Gospodarki Wodnej w Żywcu.

Czym się będą zajmować?

Wody Polskie będą wykonywały prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa, ale z wyłączeniem śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym.
Wody Polskie będą mogły również wspierać gminy w celu zapewnienia wody na potrzeby ludności oraz rolnictwa. Ponadto Wody Polskie przejmą cześć zadań związanych z gospodarką wodną od NFOŚiGW, takie jak:
 - opracowywania planów służących gospodarowaniu wodami, planów zarządzania ryzykiem powodziowym, planów przeciwdziałania skutkom suszy oraz tworzenia i utrzymania katastru wodnego;
- wspomagania osłony hydrologicznej i meteorologicznej społeczeństwa oraz gospodarki, a także rozpoznawanie, kształtowanie i ochronę zasobów wodnych kraju;
- wspomagania realizacji zadań w zakresie rozpoznawania, bilansowania i ochrony wód podziemnych w celi ich racjonalnego wykorzystania przez społeczeństwo i gospodarkę;
- wspomagania realizacji zadań modernizacyjnych i inwestycyjnych, służących ochronie gospodarki wodnej, w tym dotyczących instalacji lub urządzeń ochrony przeciwpowodziowej i obiektów małej retencji wodnej.
Nowe jednostki przejmą też od starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich zadania związane z wydawaniem pozwoleń wodno-prawnych.

Finansowanie

Powołanie Wód Polskich oznacza zniesienie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz siedmiu regionalnych zarządów gospodarki wodnej jako organów administracji rządowej. Organy te wejdą w skład właśnie Wód Polskich.
Zasadniczym instrumentem finansowania zadań ustawowych Wód Polskich będą wpływy z opłat z tytułu usług wodnych i z opłat podwyższonych generowanych w obszarze gospodarki wodnej, w szczególności z opłat za pobór wód oraz z opłat podwyższonych za brak wymaganej prawem decyzji lub za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska, ustalonych decyzją w zakresie poboru wód.

W Żywcu….

Do Wód Polskich przeszło trzech pracowników przeszło trzech pracowników z Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatoweg, którzy wcześnej zajmowali się pozwoleniami wodno – prawnymi.
Zarząd Zlewni Wódy Polskie w Żywcu od początku roku działa na terenie 6 powiatów i dwóch województw. Są to zlewnie: Soły, Koszarawy i Skawy. Siedziba będzie w Żywcu, z uwagi na 2 duże zbiorniki. Siedzibę ma tam, gdzie wcześniej RZGW, czyli przy ul. Brackiej 30. Do pracy w nowo powstałej jednostce przesz trzech pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Żywcu, którzy zajmowali się ta właśnie pozwoleniami wodno-prawnymi.

Udostępnij

3
+2
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę