Jedną ze zmian, jakie nas zstały w styczniu, to utworzenie instytucji pod nazwą Wody Polskie. O co chodzi, czym się będzie zajmować?

Powstało 11 regionalnych dyrekcji, 50 zarządów zlewni oraz 330 nadzorów wodnych – to struktura Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Centralną dla nich jednostką Wód Polskich jest Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na poziomie regionalnym funkcjonuje jedenaście zarządów gospodarki wodnej. Wśród nich RZGW w Krakowie, pod który podlega Zarząd Gospodarki Wodnej w Żywcu.
Czym się będą zajmować?
Wody Polskie będą wykonywały prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa, ale z wyłączeniem śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym.
Wody Polskie będą mogły również wspierać gminy w celu zapewnienia wody na potrzeby ludności oraz rolnictwa. Ponadto Wody Polskie przejmą cześć zadań związanych z gospodarką wodną od NFOŚiGW, takie jak:
- opracowywania planów służących gospodarowaniu wodami, planów zarządzania ryzykiem powodziowym, planów przeciwdziałania skutkom suszy oraz tworzenia i utrzymania katastru wodnego;
- wspomagania osłony hydrologicznej i meteorologicznej społeczeństwa oraz gospodarki, a także rozpoznawanie, kształtowanie i ochronę zasobów wodnych kraju;
- wspomagania realizacji zadań w zakresie rozpoznawania, bilansowania i ochrony wód podziemnych w celi ich racjonalnego wykorzystania przez społeczeństwo i gospodarkę;
- wspomagania realizacji zadań modernizacyjnych i inwestycyjnych, służących ochronie gospodarki wodnej, w tym dotyczących instalacji lub urządzeń ochrony przeciwpowodziowej i obiektów małej retencji wodnej.
Nowe jednostki przejmą też od starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich zadania związane z wydawaniem pozwoleń wodno-prawnych.
Finansowanie
Powołanie Wód Polskich oznacza zniesienie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz siedmiu regionalnych zarządów gospodarki wodnej jako organów administracji rządowej. Organy te wejdą w skład właśnie Wód Polskich.
Zasadniczym instrumentem finansowania zadań ustawowych Wód Polskich będą wpływy z opłat z tytułu usług wodnych i z opłat podwyższonych generowanych w obszarze gospodarki wodnej, w szczególności z opłat za pobór wód oraz z opłat podwyższonych za brak wymaganej prawem decyzji lub za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska, ustalonych decyzją w zakresie poboru wód.
W Żywcu….
Do Wód Polskich przeszło trzech pracowników przeszło trzech pracowników z Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatoweg, którzy wcześnej zajmowali się pozwoleniami wodno – prawnymi.
Zarząd Zlewni Wódy Polskie w Żywcu od początku roku działa na terenie 6 powiatów i dwóch województw. Są to zlewnie: Soły, Koszarawy i Skawy. Siedziba będzie w Żywcu, z uwagi na 2 duże zbiorniki. Siedzibę ma tam, gdzie wcześniej RZGW, czyli przy ul. Brackiej 30. Do pracy w nowo powstałej jednostce przesz trzech pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Żywcu, którzy zajmowali się ta właśnie pozwoleniami wodno-prawnymi.