"Kościarnia" na sprzedaż... - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przy budynku, w którym kiedyś urzędowali strażnicy graniczni, położonym przy ul. Witosa 3, można zobaczyć informacyjny baner Agencji Mienia Wojskowego, że obiekt jest do dzierżawy. Czy tak jest jeszcze?

Dawny WOP gl

Były to pierwotne plany, jednak już są nieaktualne. Jak się dowiedzieliśmy w krakowskim oddziale AMW, zły stan techniczny obiektu spowodował, że zamiast dzierżawy właściciele zdecydowali się to mienie po prostu sprzedać. Do dwóch miesięcy znane mają być warunki przetargu.

„Rozjedzie się po kościach...”

Budynek, o którym mowa, figuruje na liście żywieckich zabytków jako  kościarnia – budynek fabryczny i mieszkalny. Do zabytkowego kompleksu należą też budynki zajmowane obecnie przez Fundację Pomocy Dzieciom. Kościarnia (fabryka mączki kostnej) funkcjonowała w tych obiektach w latach 1868 – 1900. Projektantem Fabryki Mąki Kostnej i Kwasu Siarkowego był Karol Pietschka. To znany w dawnym Żywcu architekt. Był autorem większości leśniczówek, gajówek, budynków gospodarczych, zajazdów, karczm, mostów, tartaków, browarów, obiektów przemysłowych, domów robotników i kolonistów, kościołów i przydrożnych kapliczek, rezydencji, kamienic oraz małej architektury ogrodowej.

Historia powojenna

Po wojnie władały obiektem Wojska Ochrony Pogranicza, a następnie Straż Graniczna. W 2010 roku, podczas rozbiórki jednego z budynków należących do tego kompleksu, znaleziono zdekompletowaną minę przeciwpancerną oraz kilkaset zdekompletowanych zapalników do granatów. 

Ten niezajęty przez żywiecką Fundację Pomocy Dzieciom obiekt niszczeje. Jego stan zewnętrzny rzeczywiście nie wygląda imponująco.

Udostępnij

5
+3
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę