Zyskujemy na pozyskanych środkach finansowych, a tracimy m. in. na strategii rozwoju i szpitalu. Które miejsce zajął powiat żywiecki w rankingu i za co? Warto przeczytać.
Podczas XXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Warszawie odbyła się uroczystość wręczania nagród zwycięzcom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2017. W kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców,Powiat Żywiecki zajął szóste miejsce,na 43 sklasyfikowane jednostki. Uzyskał łącznie 43 110 punktów.
Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; oraz działania promocyjne.
Nasz powiat został doceniony głównie za:
-ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych i zewnętrznych,
-wdrożony i certyfikowany w JST system zarządzania jakością potwierdzony aktualnym Certyfikatem ISO 9001,
-stronę www urzędu spełniającą standardy dostępności WCAG 2.0,
-pracownię informatyczną,
-wielkość środków finansowych wydatkowanych na realizację zadań publicznych przez ngo.
-przeprowadzenie programu na rzecz osób niepełnosprawnych,
-wspieranie inicjatyw integrujących społeczność lokalną.
Nisko natomiast ocenione zostały takie aspekty, jak:
- opracowana tematyczna (sektorowa) Strategia Rozwoju.
- uzyskanie nagrody/wyróżnienia w konkursie Bezpieczny Szpital,
- funkcjonujące strefy przemysłowe/strefy aktywności gospodarczej o powierzchni co najmniej 1 ha, izby gospodarcze/instytucje otoczenia biznesu/agencje wspierające rozwój przedsiębiorczości,
- udźwiękowienie strony www urzędu / mówiącą przeglądarkę na stronie www urzędu,
- posiadanie systemu powiadamiania sms/aplikacji na smartfona dla klientów urzędu,
- podjęcie przed Radę Powiatu uchwały dotyczącej inicjatywy lokalnej.
- Kodeks Etyczny radnych.
-przynależność do lokalnej organizacji turystycznej. Dodajmy, że w tej samej kategorii w tej samej kategorii powiat cieszyński okazął się znaczne lepszy, bo znalazł się na drugim miejscu (64415 pkt.), a powiat bielski słabszy -na ósmym (41 380 pkt.). Pierwsze miejsce zajęły, z taką samą ilością punktów (65260), powiaty: kartuski i kielecki.