Powstaje ścieżka rowerowa (dydaktyczno-edukacyjna, chroniąca bioróżnorodność) w Żywcu, nad rzeką Koszarawą i nad Jeziorem Żywieckim. To szansa na uporządkowanie tych rejonów, związana jednocześnie z koniecznymi, trochę paradoksalnymi zmianami i niedogodnościami.
Prace ruszyły w połowie czerwca. Pojawił się wówczas zakaz wstępu na wał nad jeziorem, gdyż roboty przygotowawcze prowadzone są na całej jego długości. W praktyce więc najprawdopodobniej teren ten będzie zamknięty dla mieszkańców i turystów przez cały okres wakacji i lata.
Nieco innym aspektem jest proekologiczny kontekst nowej trasy, którą zbudować można jedynie przy ingerencji właśnie w ekosystem i jego niestety, ale jednak zniszczenia. Ten dylemat dotyczy oczywiście nie tylko żywieckiej ścieżki, to częste wątpliwości przy tego typu pracach. Dotarł do nas głos mieszkańca Żywca twierdzącego, że w trakcie prac dochodzi do „masakry przyrody”.
- Jest wydane pozwolenie na wycinkę, jest inspektor nadzoru nad tym i jest Urząd Miasta. Nikt sobie nie pozwoli na to żeby usunąć to, czego nie wolno wycinać. Jak budowaliśmy rondo na skrzyżowaniu ulic: Piłsudskiego i Kopernika, też mówiono, że masakra dębów, ale trzeba to było zrobić. Nie da się inaczej. Zresztą widać, że do tej pory tam są same krzaki, chaszcze i siedlisko kleszczy – skomentował sprawę burmistrz Antoni Szlagor. Przypomnijmy, zadanie obejmuje budowę ścieżki dydaktyczno edukacyjnej oraz urządzenie miejsc odpoczynku dla pieszych i rowerzystów – wyposażonych w elementy małej architektury, tj. ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery wraz z pracami związanymi z ochroną środowiska. Szczególne zadania zaś, to: usunięcie dzikich wysypisk z ekosystemów łęgowych, zakup i montaż budek dla pluszczy, przeniesienie okazów chronionych rosnących na planowanym pasie przebiegu ścieżki dydaktycznej do siedlisk zastępczych, metaplantacja elementów runa leśnego, eliminacja inwazyjnych roślin i obcych elementów drzewostanów oraz umieszczenie tablic informacyjno – edukacyjnych. Wybrane zostało do dofinansowania przez zarząd województwa śląskiego w tzw. trybie pozakonkursowym. Więcej w folderze poniżej: prezentacja-uzup-logotypy_201710131222.pdf2.58 MB