Wielu dziwi fakt, że budowa nowego szpitala w Żywcu uzyskała nominację do ogólnopolskiego i całkiem prestiżowego konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2017. Tyle już było potknięć, opóźnień, nadal nie wiadomo, czy finansowanie budowy jest gwarantowane. Jedno jest pewne - po wielu latach niepewności i różnego rodzaju „ślepych uliczek”, trwa budowa nowego szpitala w Żywcu. Co z tą nagrodą?
Starostwo Powiatowe już wiele miesięcy temu postanowiło nie komentować i nie odnosić się do postępów i terminowości prac przy nim, pokazując jedynie prezentacje fotograficzne. Może radość z wyczekiwanych przez lata decyzji, a potem budowy spowodowała, że uciekła wszystkim pewna ciekawostka, związana z tym szpitalem,, czyli nominacja do Top Inwestycji.
Jakie kryteria stosowali zgłaszający projekty i wyłaniający laureatów? Efekt prorozwojowy inwestycji, skala inwestycji w stosunku do możliwości finansowych władnej jednostki samorządowej, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, współpraca finansowa oraz aktywne gospodarowanie majątkiem.
Do plebiscytu nominowanych było 30 obiektów. Wbrew pozorom inwestycje z dużych miast i aglomeracji wcale nie stanowiły większości. Pośród nich, dla przykładu: Jarmark Nowa Targowica w Nowym Targu, Zamek w Szydłowcu, Przebudowa akademików Colegium Mediucum w Krakowie, Przebudowa Dworca PKP w Katowicach, czy bliżej nas – Infrastruktura rekreacyjna na stoku Dębowca w Bielsku – Białej.
Ostatecznie nasz, ciągle jeszcze, przyszły szpital, ustąpił pola godnym konkurentom do laurów. Odznaczono między innymi Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie czy Zamek w Szydłowcu. Ogłoszenie zwycięzców nastąpiło w czasie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress).
Nominacja żywieckiego szpitala do takiej nagrody może cieszyć, ale i dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że budowa jest w toku, niespecjalnie jeszcze bliska finiszowi, poprzedzona była wręcz latami wyczekiwań i rozmaitych komplikacji, a już we wczesnej fazie budowy inwestycja odnotowywała opóźnienie. Jeszcze początkiem bieżącego roku zresztą władze powiatu informowały o poślizgu, spowodowanym srogą zimą. Miało być zniwelowane w następnych miesiącach. Może więc, przed ukończeniem – awansem niejako, przez inicjatorów plebiscytu Top Inwestycje Komunalne 2017 docenione zostały znaczenie takiego obiektu dla regionu i ranga samej inwestycji? I sprawa kolejna. Budowa przeprowadzana jest w ramach umowy o partnerstwie publiczno – prywatnym między żywieckim Starostwem Powiatowym a firmą InterHealth Canada Limited, która buduje placówkę. Dla takiego przedsięwzięcia taki układ stanowi unikat w skali kraju. Jednym z kryteriów oceny był przecież – według terminologii pomysłodawców konkursu - „montaż finansowy” przedsięwzięcia, w czym mieści się właśnie partnerstwo publiczno – prywatne, a więc – w uproszczeniu pisząc, współpraca pomiędzy podmiotami samorządowymi i prywatnymi, między innymi w zakresie finansowania budowy.
Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Żywcu