Nowy szpital w budowie i nagroda? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielu dziwi fakt, że budowa nowego szpitala w Żywcu uzyskała nominację do ogólnopolskiego i całkiem prestiżowego konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2017. Tyle już było potknięć, opóźnień, nadal nie wiadomo, czy finansowanie budowy jest gwarantowane. Jedno jest pewne - po wielu latach niepewności i różnego rodzaju „ślepych uliczek”,  trwa budowa nowego szpitala w Żywcu. Co z tą nagrodą?

Szpital

Starostwo Powiatowe już wiele miesięcy temu postanowiło nie komentować i nie odnosić się do postępów i terminowości prac przy nim, pokazując jedynie prezentacje fotograficzne. Może radość z wyczekiwanych przez lata decyzji, a potem budowy spowodowała, że uciekła wszystkim pewna ciekawostka, związana z tym szpitalem,, czyli nominacja do Top Inwestycji.

Jakie kryteria stosowali zgłaszający projekty i wyłaniający laureatów? Efekt prorozwojowy inwestycji, skala inwestycji w stosunku do możliwości finansowych władnej jednostki samorządowej, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, współpraca finansowa oraz aktywne gospodarowanie majątkiem.

Do plebiscytu nominowanych było 30 obiektów. Wbrew pozorom inwestycje z dużych miast i aglomeracji wcale nie stanowiły większości. Pośród nich, dla przykładu: Jarmark Nowa Targowica w Nowym Targu, Zamek w Szydłowcu, Przebudowa akademików Colegium Mediucum w Krakowie, Przebudowa Dworca PKP w Katowicach, czy bliżej nas – Infrastruktura rekreacyjna na stoku Dębowca w Bielsku – Białej.

Ostatecznie nasz, ciągle jeszcze, przyszły szpital, ustąpił pola godnym konkurentom do laurów. Odznaczono między innymi Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie czy Zamek w Szydłowcu. Ogłoszenie zwycięzców nastąpiło w czasie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress).

Nominacja żywieckiego szpitala do takiej nagrody może cieszyć, ale i dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że budowa jest w toku, niespecjalnie jeszcze bliska finiszowi, poprzedzona była wręcz latami wyczekiwań i rozmaitych komplikacji, a już we wczesnej fazie budowy inwestycja odnotowywała opóźnienie. Jeszcze początkiem bieżącego roku zresztą władze powiatu informowały o poślizgu, spowodowanym srogą zimą. Miało być zniwelowane w następnych miesiącach. Może więc, przed ukończeniem – awansem niejako, przez inicjatorów plebiscytu Top Inwestycje Komunalne 2017 docenione zostały znaczenie takiego obiektu dla regionu i ranga samej inwestycji? I sprawa kolejna. Budowa przeprowadzana jest w ramach umowy o partnerstwie publiczno – prywatnym między żywieckim Starostwem Powiatowym a firmą InterHealth Canada Limited, która buduje placówkę. Dla takiego przedsięwzięcia taki układ stanowi unikat w skali kraju. Jednym z kryteriów oceny był przecież – według terminologii pomysłodawców konkursu - „montaż finansowy” przedsięwzięcia, w czym mieści się właśnie partnerstwo publiczno – prywatne, a więc – w uproszczeniu pisząc, współpraca pomiędzy podmiotami samorządowymi i prywatnymi, między innymi w zakresie finansowania budowy.

Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Żywcu

Udostępnij

1
-1
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę