Plac Fabryczny - w końcu rewitalizacja? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto konkurs na „Opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania rejonu pl. Fabrycznego w Bielsku-Białej”. Wyłoniono ciekawe projekty. Czy dzięki temu wygląd tego zaniedbanego placu się zmieni?

Fabryczny I nagroda

Organizatorem konkursu był Urząd Miejski w Bielsku-Białej oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bielsko-Biała. Na konkurs wpłynęło 8 prac. Najwięcej uznania w oczach jury zdobyła koncepcja opracowana przez zespół w składzie: architekci Stanisław Botwina i Jakub Botwina. Kolejne miejsca zajęły prace: Pracowni BOOM - Piotr Szydłowski Jakub Sztefko s.c. oraz Pracowni KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski s.c. Jury zdecydowało również o przyznaniu wyróżnienia, które otrzymała Pracownia Studio Projektowe Jakub Gałęski.

Plac Fabryczny, położony w ścisłym centrum Bielska-Białej nie zachęca swoim wyglądem. Urzędnicy podkreślają, że nie jest to miejsce łatwe do zagospodarowania. Obszar, który był przedmiotem konkursu, zlokalizowany jest w śródmieściu, wewnątrz kwartału położonego pomiędzy ulicą Wzgórze i rzeką Białą. Od strony północnej ograniczony jest zabudową wzdłuż Placu Smolki, ulicy Stojałowskiego, zaś od południa graniczy z zabudowaniami wzdłuż ulicy Bohaterów Warszawy. W rejonie Placu Fabrycznego istnieją zabudowania po dawnym zespole Fabryki Sukna Karola Jankowskiego z połowy XIX wieku. W obrębie przeznaczonym pod opracowanie konkursowe znalazły się obiekty zabytkowe, jak również budynki pustostanów po Akademii Techniczno-Humanistycznej, nie posiadające wartości kulturowych oraz obiekty parterowe o znacznym stopniu zużycia, przewidziane do rozbiórki. Podwórka istniejących budynków wzdłuż Placu Smolki, jak również boksy garażowe usytuowane od strony północnej pierzei wzdłuż ul. Bohaterów Warszawy, są również obiektami nie podnoszącymi wartości estetycznych wnętrza kwartału.

Podstawowym celem konkursu było pozyskanie jak największej ilości koncepcji  i pomysłów na zagospodarowanie rejonu Placu Fabrycznego w Bielsku-Białej oraz wybranie najlepszego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego. Prace konkursowe zostały wykonane w celu wykazania potencjału tego fragmentu miasta, jego możliwości użytkowych i atrakcyjności. Opierały się one na współczesnych rozwiązaniach przestrzennych i urbanistyczno-architektonicznych oraz zostały zaprojektowane ze szczególnym poszanowaniem warunków urbanistycznych, historycznych, społecznych i komunikacyjnych.

Zwycięski projekt uwzględnia uwarunkowania wynikające z lokalizacji, wytycznych urbanistycznych dla zagospodarowania wewnętrznego kwartału w rejonie Placu Fabrycznego, wytycznych komunikacyjnych Miejskiego Zarządu Dróg oraz wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Projekt ma stanowić pomoc w planowaniu i wyznaczaniu kierunków polityki przestrzennej i strategii rozwoju Miasta.

Udostępnij

5
+5
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę