Od dawna znikają z naszego poejzażu ślady historii powojennego przemysłu i działalności społecznej. Kto pamięta Zakład Pracy Chronionej "Jedność", pamięta też zapewne jego wagę dla tego rodzaju pracowników. Obecnie w części jest inna firma, reszta czeka na nowego właściciela, wyłonionego w drodze licytacji. Ogłosił ją Syndyk Masy Upadłości "Jedność" Sp. z o. o.
Nieco o historii
Spółdzielnia „Jedność” w Żywcu założona została jeszcze w 1950 roku, jako Spółdzielnia Inwalidów. Była jedną z pierwszych tego typu na terenie ówczesnego województwa krakowskiego, obok SI „Robotnik” w Krakowie i SI „Zawral” w Zakopanem. Przez cały czas swojego istnienia dawała miejsca pracy osobom niepełnosprawnym. Od początki jej istnienia była to działalność nie tylko wytwórcza, ale też handlowo – usługowa. Zdominowała ją branża chemiczna. W poprzedniej epoce gospodarczej, dzięki między innymi fachowej i uczciwej kadrze, majątek zakładu był całkiem znaczny. Nowe realia gospodarcze przyniosły jenak zawirowania charakterystyczne dla tego typu zakładów. Częste zmiany legislacyjne wymusiły notoryczną walkę o utrzymanie miejsc pracy. Po likwidacji central handlowych każdy z tego typu zakładów musiał sam starać się o zbyt na swoje produkty. Końcem lat 90. spółdzielnia dostarczała swoje produkty, pod marką „Helios”, do wielu supermarketów. Z początkiem nowego wieku, jako „Jedność” Spółdzielnia – Zakład Pracy Chronionej produkowała szeroką gamę środków czystości i chemii gospodarczej: środki czyszczące, preparaty higieniczne, środki dezynfekujące i dezodoranty.
Kres Zakładu Pracy Chronionej nadszedł w 2012 roku, kiedy to firma, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ogłosiła upadłość, a przyczyną były kwestie ekonomiczne. W takim stanie formuła prawna przetrwała jeszcze dwa lata.
Co tam jest teraz?
Od roku 2014 przy ul. Garbarskiej 8 posiada swój zakład produkcyjny firma Politon. Jej profil jest taki sam, jak w przypadku „Jedności”: chemia gospodarcza, środki czystości. Jedną z marek Politon są produkty „Helios”, wytwarzane kiedyś przez spółdzielnię inwalidów. Firma wydzierżawiła część infrastruktury. Znalazło też w niej zatrudnienie około 20 osób z danego zakładu pracy chronionej, ale już na warunkach standardowej umowy o pracę.
Co będzie przedmiotem aukcji?
Syndyk Masy Upadłości JEDNOŚĆ Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Żywcu 34-300 przy ul. Rzeźniczej 18-19, który obecnie jest właścicielem masy upadłościowej, oferuje do licytacji część nie dzierżawioną przez Politon. Co wchodzi w jej skład?
To nieruchomość gruntowa zabudowana obejmująca trzy działki o powierzchni 3503 m², znajdujące się w użytkowaniu wieczystym oraz trzy działki o powierzchni 1633 m² stanowiące prawo własności, położona w Żywcu przy ul. Rzeźniczej 18-19. Nieruchomość zabudowana jest zespołem fabrycznym. Dla przedmiotowej nieruchomości w Sądzie Rejonowym w Żywcu prowadzone są księgi wieczyste o nr KW BB1Z/00032560/4, BB1Z/00020966/3 i BB1Z/00020917/5,
Poza tym to również nieruchomość gruntowa zabudowana obejmująca trzy działki o powierzchni 1595 m², znajdujące się w samoistnym posiadaniu „JEDNOŚĆ Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej od lat 50-tych XX wieku, położona w Żywcu przy ul. Garbarskiej 4-6. Nieruchomość zabudowana jest zespołem fabrycznym. Na sprzedaż są także
- Środki techniczne oraz pojazdy stanowiące wyposażenie zespołu fabrycznego zlokalizowanego w Żywcu przy ul. Rzeźniczej 18-19,
- Środki techniczne oraz pojazdy stanowiące wyposażenie zespołu fabrycznego zlokalizowanego w Żywcu przy ul. Garbarskiej 4-6.
Cena wywoławcza wytnosi 1.971.450,00 zł netto.