Spółdzielnia "Jedność" pod młotek. Za 2 mln zł - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od dawna znikają z naszego poejzażu ślady historii powojennego przemysłu i działalności społecznej. Kto pamięta Zakład Pracy Chronionej "Jedność", pamięta też zapewne jego wagę dla tego rodzaju pracowników. Obecnie w części jest inna firma, reszta czeka na nowego właściciela, wyłonionego w drodze licytacji. Ogłosił ją Syndyk Masy Upadłości "Jedność" Sp. z o. o. 

IMAG2578

 Nieco o historii

Spółdzielnia „Jedność” w Żywcu założona została jeszcze w 1950 roku, jako Spółdzielnia Inwalidów. Była jedną z pierwszych tego typu na terenie ówczesnego województwa krakowskiego, obok SI „Robotnik” w Krakowie i SI „Zawral” w Zakopanem. Przez cały czas swojego istnienia dawała miejsca pracy osobom niepełnosprawnym. Od początki jej istnienia była to działalność nie tylko wytwórcza, ale też handlowo – usługowa. Zdominowała ją branża chemiczna. W poprzedniej epoce gospodarczej, dzięki między innymi fachowej i uczciwej kadrze, majątek zakładu był całkiem znaczny. Nowe realia gospodarcze przyniosły jenak zawirowania charakterystyczne dla tego typu zakładów. Częste zmiany legislacyjne wymusiły notoryczną walkę o utrzymanie miejsc pracy. Po likwidacji central handlowych każdy z tego typu zakładów musiał sam starać się o zbyt na swoje produkty. Końcem lat 90. spółdzielnia dostarczała swoje produkty, pod marką „Helios”, do wielu supermarketów. Z początkiem nowego wieku, jako „Jedność” Spółdzielnia – Zakład Pracy Chronionej produkowała szeroką gamę środków czystości i chemii gospodarczej: środki czyszczące, preparaty higieniczne, środki dezynfekujące i dezodoranty.
Kres Zakładu Pracy Chronionej nadszedł w 2012 roku, kiedy to firma, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ogłosiła upadłość, a przyczyną były kwestie ekonomiczne. W takim stanie formuła prawna przetrwała jeszcze dwa lata.

Co tam jest teraz?

Od roku 2014 przy ul. Garbarskiej 8 posiada swój zakład produkcyjny firma Politon. Jej profil jest taki sam, jak w przypadku „Jedności”: chemia gospodarcza, środki czystości. Jedną z marek Politon są produkty „Helios”, wytwarzane kiedyś przez spółdzielnię inwalidów. Firma wydzierżawiła część infrastruktury. Znalazło też w niej zatrudnienie około 20 osób z danego zakładu pracy chronionej, ale już na warunkach standardowej umowy o pracę.

Co będzie przedmiotem aukcji?

Syndyk Masy Upadłości JEDNOŚĆ Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Żywcu 34-300 przy ul. Rzeźniczej 18-19, który obecnie jest właścicielem masy upadłościowej, oferuje do licytacji część nie dzierżawioną przez Politon. Co wchodzi w jej skład?
To nieruchomość gruntowa zabudowana obejmująca trzy działki o powierzchni 3503 m², znajdujące się w użytkowaniu wieczystym oraz trzy działki o powierzchni 1633 m² stanowiące prawo własności, położona w Żywcu przy ul. Rzeźniczej 18-19. Nieruchomość zabudowana jest zespołem fabrycznym. Dla przedmiotowej nieruchomości w Sądzie Rejonowym w Żywcu prowadzone są księgi wieczyste o nr KW BB1Z/00032560/4, BB1Z/00020966/3 i BB1Z/00020917/5,
Poza tym to również nieruchomość gruntowa zabudowana obejmująca trzy działki o powierzchni 1595 m², znajdujące się w samoistnym posiadaniu „JEDNOŚĆ Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej od lat 50-tych XX wieku, położona w Żywcu przy ul. Garbarskiej 4-6. Nieruchomość zabudowana jest zespołem fabrycznym. Na sprzedaż są także
- Środki techniczne oraz pojazdy stanowiące wyposażenie zespołu fabrycznego zlokalizowanego w Żywcu przy ul. Rzeźniczej 18-19,
- Środki techniczne oraz pojazdy stanowiące wyposażenie zespołu fabrycznego zlokalizowanego w Żywcu przy ul. Garbarskiej 4-6.

Cena wywoławcza wytnosi 1.971.450,00 zł netto.

 

Udostępnij

1
-1
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę