Sprawa Solali a Prezydent RP - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od kilku miesięcy ważnym tematem gospodarczym w Żywcu jest bardzo zła sytuacja ekonomiczna zakładów papierniczych Solali i wątek ich upadku. Na ich przestrzeni co rusz pojawiały się odmienne informacje na ten temat.

IMAG2573

Kiedy już wydawało się, że zamknięcie fabryki stało się faktem, w połowie czerwca pojawił się pogłoski o nowym inwestorze i powrocie pracowników na stanowiska. Szybko jednak okazało się to płonną nadzieją.

Co z ludźmi?

Wpłaty ze strony inwestora były warunkiem wznowienia produkcji. Jak dotąd nie nastąpiły. Nie nastąpiły też wypłaty zaległych pensji dla pracowników. Mają oni również problem z otrzymaniem świadectw pracy. Jakby tego było mało, nie ma kontaktu z rzeszowskim likwidatorem, który w konsekwencji zaistniałej sytuacji przejął pieczę nad "papiernią". Pod informacją figuruje numer stacjonarny Solali, z żywieckim numerem kierunkowym. Ostatnie świadectwa pracy wydawane były pokątnie, w miejscach publicznych, po wielokrotnym nagabywaniu. Część pracowników zgłosiła sprawę do prokuratury. Ma być sporządzony wór pisma, w którym każdy z nich indywidualnie opisze swój problem.

Likwidator

Mimo że utrudniony jest dostęp do danych kontaktowych likwidatora, a on sam kontaktów unika, to w internecie pojawiła się jego informacja o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki na dzień 7 sierpnia 2017 roku o godz. 12.00. Miejscem spotkania ma być siedziba Spółki, w Rzeszowie przy ul. J. Piłsudskiego 32 (lokal 114). Wśród punktów obrad figuruje przyjęcie oświadczenia o rezygnacji likwidatora i podjęcie uchwały w przedmiocie powołania nowego likwidatora.

Władza centralna

Przypadek zapewne sprawił, że wczoraj w Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian w ustawie: Kodeks pracy, oraz niektórych innych ustaw. Wśród nich zmiany mające się tyczyć świadectw pracy, czyli coś, co teoretycznie mogłoby pomóc pracownikom Solali:
dodania regulacji, z której wprost wynika prawo do wystąpienia przez pracownika, w przypadku niewydania mu przez pracodawcę świadectwa pracy, z roszczeniem o zobowiązanie pracodawcy do wydania tego świadectwa do sądu pracy;
wprowadzenia możliwości wydania przez sąd orzeczenia zastępującego świadectwo pracy w przypadku bezskutecznej egzekucji orzeczenia zobowiązującego pracodawcę do wydania świadectwa pracy, zaprzestania działalności przez pracodawcę lub wystąpienia innych przyczyn uniemożliwiających wydanie przez pracodawcę świadectwa pracy;
zaostrzenia regulacji kodeksowej dotyczącej odpowiedzialności pracodawcy za niewydanie pracownikowi świadectwa pracy.
Oczywiście jest to teoria, a życie życiem. Trudno będzie mówić o takich nakazach, jeśli nie będzie pracodawcy.  Pozostanie zatem droga sądowa o wydanie orzeczenia zastępującego to świadectwo. Ponadto jesli ustawa nawet wejdzie w życie, to minie trochę czasu, zanim to się stanie. Nie będzie to więc lekarstwo lub straszak szybki i do użycia w tej konkretnie sytuacj. Projekt prezydencki został dziś skierowany do pracy w komisjach.

Udostępnij

4
+1
3
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę