[TYLKO U NAS CD.] Czyja w końcu ta Dębina? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sprawa kempingu Dębina i jego dzierżawy prywatnemu właścicielowi znana jest wielu mieszkańcom Żywca. Swego czasu, gdy burmistrz Antoni Szlagor pełniąc swoją pierwszą kadencję, miał jeszcze silnych przedstawicieli opozycji w radzie miasta. Próbowali oni zatrzymać "dekomunalizację"  Dębiny, dopatrując się niegospodarności władz miasta. Kemping został jednak wydzierżawiony, a radni wyrazili również zgodę na zaciągnięcie przez dzierżawcę kredytu pod zastaw działek, z przeznaczeniem na budowę hotelu. I co dalej? Hotel powstał i funkcjonuje, czynsz dzierżawny niewiele wzrósł przez te lata, a działki pod hotelem zostały sprzedane.

bule


Po naszym wcześniejszym artykule na temat sprzedaży hotelu Dębina okazało się, że przedstawione w nim informacje trzeba uzupełnić. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta, działki pod hotelem Dębina nie należą już od prawie pięciu lat do miasta. Zostały sprzedane.
- Działki nr 12459/3 i 6487/7 o powierzchni 0.2295 ha, na których zlokalizowany jest budynek hotelu nie stanowią własności Gminy Żywiec - odpowiedział nam Tomasz Buś, sekretarz miasta Żywiec. - Wyżej wymienione działki zostały sprzedane 17 maja 2012 roku.
Transakcja sprzedaży działek miejskich opiewała na 360 tys. zł brutto – przy czym sprzedano wyłącznie działki, na których posadowiony jest budynek hotelu. Pozostały teren kempingu Dębina jest własnością Gminy Żywiec.
Jak wskazuje sekretarz Buś, ogłoszenie o przeznaczeniu do sprzedaży działek było podane do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Żywcu, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Żywcu oraz w prasie lokalnej - Kronice Beskidzkiej. Działki sprzedano w drodze bezprzetargowej na rzecz właściciela hotelu. Sprzedaż mienia komunalnego bez przetargu zawsze wywołuje kontrowersje.
- Na sprzedaż bezprzetargową na rzecz dzierżawcy nieruchomości zgodę wyraziła Rada Miejska w Żywcu uchwałą z 26 stycznia 2012 roku nr XXI/158/2012, która działa na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oczywiście rzeczona uchwała poddana była zwykłemu sprawdzeniu nadzorczemu przez Wojewodę Śląskiego pod względem zgodności z prawem i jej prawidłowość nie została przez niego zakwestionowana - wyjaśnia Tomasz Buś.
Nabywcą działek został Jerzy Barabasz, prowadzący działalność gospodarczą
pod nazwą Firma Handlowo-Usługowa "TOP" Barabasz Jerzy z siedzibą w
Żywcu przy ul. Kopernika 25.
Z pozostałego gruntu Dębiny, będący własnościa miasta, wydzierżawiony jest obszar 1,63 ha za czynsz miesięczny w wysokości 701 zł brutto. Kwota wydaje się niska. Jak argumentuje Sekretarz Miasta, w trakcie trwającej od lat dzierżawy wartość tej nieruchomości wzrosła poprzez nakłady inwestycyjne, w sumie prawie o milion złotych.
- Nadto dzierżawca uiszcza podatek według stawki przewidzianej dla nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza w wysokości wielokrotnie wyższej niż
sam czynsz. Konkretna wysokość tego podatku nie może zostać podana ze względu na ustawowy obowiązek zachowania tajemnicy skarbowej - przedstawia sytuację Tomasz Buś. Dodaje też,
że Miasto nie jest organizatorem imprez odbywających się na terenie
Dębiny.

O obecnej próbie sprzedaży Hotelu Dębina piszemy TUTAJ

Udostępnij

8
-5
13
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę