[FELIETON] Wycieczka z las Vegas - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeszcze niedawno koczowali na dworcu w Brześciu, czekając na wpuszczenie do Polski. Dwanaście matek, jeden ojciec i czterdzieścioro dzieci, najmłodsze ma ledwie rok.

Jak tysiące ich rodaków, uciekli z Czeczenii przed bandyckim reżimem Ramzana Kadyrowa, który, wsparty wojskiem i pieniędzmi Putina, w ciągu ostatnich kilkunastu lat wymordował większość czeczeńskich partyzantów walczących niegdyś o kraj wolny od moskiewskiego jarzma.

Teraz na kilka świątecznych dni wspomnianą tułaczą gromadkę zaprosiła do Bielska-Białej Inicjatywa Obywatelska „Witaj”. Zatrzymali się w schronisku młodzieżowym im. Bolka i Lolka – było spotkanie integracyjne z polskimi i czeczeńskimi tańcami, była zabawa i śpiewy, była wycieczka po Bielsku i mała lekcja polskiej historii. A potem przejazd kolejką na Szyndzielnię i wizyta w Domu Opieki „Samarytanin”, gdzie Czeczeni pokazali kawałek swej pięknej kultury. Pomogło parę firm, Caritas przyszykował paczki. Normalnie. Jedni dobrzy ludzie zachowali się po ludzku wobec innych dobrych ludzi, sponiewieranych przez los.

Drobna korekta: tak głosi narracja lewacka. Patriotyczna narracja suwerena, który komentuje wydarzenie choćby na portalu beskidy.info, jest całkiem inna. Czujna i zatroskana jest, bezkompromisowa i dalekowzroczna, politycznie wyrobiona i aseptycznie chrześcijańska.

„Bzdury jakich mało, w Czeczenii nie ma wojny, a obecnie Grozny wygląda jak małe las Vegas ,wpiszczie sobie w Youtube grozny, filmy z Youtuba są dużo bardziej wiarygodne jak te medialne bzdury” – unosi się w lasach bywały osobnik o ksywie „Też”. „Jakim prawem??? ktoś zaprasza!!! Teraz wystawić im zapraszającym rachunek rachunek za pobyt tych nie chcianych gości. W Czeczeni nie ma wojny! Czeczenia rozwija sie fantastycznie a zapraszanie frustratów do nas to chory pomysł. To popieranie państwa islamskiego, nic innego!” – zaznacza wzburzony „obywatel xx”, najwidoczniej uznając, że powodem emigracji kilkunastu matek z kilkudziesięciorgiem dzieci był kiepski dostęp do psychoterapeutów na Kaukazie.

„Poczytajcie sobie co o Czeczenach pisał Aleksander Sołżenicyn w "Archipelag Gułag" to się wam odechce zapraszania” – nadmienia „ram”, najwyraźniej niemający na uwadze choćby takich stwierdzeń rosyjskiego noblisty: „Był jednak pewien naród, który nie uznawał żadnych ustępstw wobec psychologii pokory. Chodzi przy tym nie o buntownicze jednostki, mowa o całym narodzie. Byli to Czeczeńcy”.

„Zenon” i „weteran” podnoszą lokalny aspekt polityczny sprawy. „Glosowaliscie na Klimaszewskiego? To co sie dziwicie?” – pyta pierwszy, a drugi ciężko martwi się, gdzie są władza i czekiści: „kogo wybraliście durni ludzie? był spokój w Bielsku? Gdzie jest prokuratura? gdzie ABW i inne instytucje!”.

„On” nanosi na mapy świata nowe państwo („Niech im bracia z Kataru, Kuwejtu i ZEB pomagają”), lecz pulę rozwala „zoka”, rażąc muzułmańskich przybłędów moralnym koktajlem Mołotowa z własnego miłosierdzia i cierpienia chrześcijańskiej dziewczynki: „wolę dać małej Sarze na operację rączki, niż im!!”.

I tak dalej. I wszyscy w jednym zgodni: nikt bielszczan o zgodę na sprowadzenie uchodźców nie pytał, a to przecież draństwo i skandal.

„Najważniejsze z naszej strony to usłyszeć, zwrócić uwagę na znak, upewnić się, że to (…) Zbawiciel przychodzi, że to, co się teraz dzieje, to dla mnie, aby mnie ocalić. Obyśmy zawsze umieli rozpoznać ten właśnie moment” – rzekł we wtorek na pasterce w katedrze św. Mikołaja w Bielsku biskup Roman Pindel. Kogo miał na myśli? Dziecko uchodźców, którzy dawno temu uciekli z nim z Betlejem.

Wołk

Udostępnij

15
+15
0
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę