[FELIETON] Mocny, ale drugi szereg - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na lokalnym "podwórku" znów można było dostrzec symptomy przewagi ilościowej mężczyzn nad kobietami, w odniesieniu do ważnych stanowisk. 

Parytet

W marcu, przy okazji Dnia Kobiet, nasz portal pisał o nielicznej reprezentacji kobiet w najważniejszych fotelach władzy samorządowej. Trend jest wciąż obecny, pomimo – pozornie przynajmniej – zmiany w stanie świadomości społecznej, a nawet przy pewnych zabezpieczeniach prawnych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że burmistrzowie miast czy wójtowie gmin wybierani są w wyborach powszechnych, przez co w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że po prostu taka była wola lokalnej społeczności.

Wąska reprezentacja kobiet dotyczy jednak nie tylko władz samorządowych. Temat ten bowiem pojawił się na stronach naszego portalu i w tym tygodniu, odnośnie przyszłych wyborów do parlamentu. Przedstawialiśmy nazwiska kandydatów na posłów naszego okręgu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, których lokalny lider Stanisław Szwed przedstawi wierchuszce partii do zatwierdzenia. Wraz z „jedynką” to siedem nazwisk kandydatów. Tylko kandydatów, nie kandydatek. W komentarzach pod artykułem pojawiły się bowiem zapytania, czy e okręgu bielskim nie ma ani jednej zdolnej, pracowitej i nadającej się pani? Odpowiedzi innych użytkowników na ten komentarz nie odnosiły się ściśle do nich. Pytania jednak słuszne, zwłaszcza skoro chodzi o partię, której rządowi przez kilka lat przewodziła kobieta, obecnie panie zajmują ważne stanowiska ministerialne i wicepremierowskie, a ponadto dużo kobiet z PiS-u zasiada w sejmiku wojewódzki i radach powiatu. Specyfika regionu? Może jakaś kobieta jednak do listy będzie jeszcze dołączona, skoro była to wstępna propozycja?

Wróćmy do samorządu, o nim też było głośno w mijającym tygodniu. Zarząd Województwa Śląskiego zamieścił na swojej stronie internetowej relację z podpisywania umów na dotacje w ramach Inicjatyw Sołeckich, które odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Żywcu. Na fotografiach widoczna jest składająca podpis wójt gminy Jeleśnia Anna Wasilewska. W specyficznych okolicznościach udało się Tomaszowi Żakowi z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego wykonać zdjęcie zamieszczone powyżej, ilustrujące ten tekst. Umowę podpisują: marszałek Jakub Chełstowski i wójt gminy Radziechowy – Wieprz Maciej Mika. W drugim szeregu...panie.

 

Udostępnij

7
+7
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę