Jedno z głównych dzieł sztuki, którym szczyci się Żywiec, prezentowane było w stolicy Małopolski. Od 8 sierpnia do 10 września 2017 r. gotycki obraz „Madonny z poziomką" z Muzeum Miejskiego w Żywcu (depozyt Parafii Katedralnej NNMP w Żywcu) był prezentowany w Muzeum Narodowym w Krakowie – Oddział „Europeum" (plac Sikorskiego 6) na wystawie czasowej. Obiekt eksponowano w ramach akcji „Cudowna Moc Sztuki", organizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Instytut Dziedzictwa.
Członkowie krakowskiego Koła T.M.Z.Ż. w trakcie finisażu wystawy spotkali się w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM przy obrazie Madonny z poziomką. Zawikłane i intrygujące dzieje gotyckiego dzieła oraz historię jego konserwacji przedstawił Filip Chmielewski - historyk sztuki, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie,kurator pokazu.
Jakie były te dzieje i co przedstawia obraz?
"Madonna z poziomką" jest dziełem XV - wiecznym, wykonanym najprawdopodobniej w Krakowie lub innym miejscu Małoplski. W Żywcu znajduje się od 1625 roku. Przekazał go wówczas ks. Andrzej Kozatius, krakowski kanonik katedralny, naszemu kościołowi farnemu pw. Najświętszej Marii Panny. Madonna na malowidle trzyma w ręku kwiat i owoc poziomki. Na rączce Dzieciątka Jezus siedzi zaś niewielki zielony ptaszek. Według Filipa Chmielowskiego to nie są ozdobniki bez treści. Mają głębokie znaczenie symboliczne. Poziomka, na której występuje równocześnie kwiat i owoc, oznacza zarówno czystość Dziewicy, jak i rajski ogród lub pokarm zbawionych w raju. Szczygieł zaś, wijący swoje gniazda m.in. wśród ciernistych krzewów, przywołuje ofiarę i zmartwychwstanie Chrystusa. Oryginalne przedstawienie "Madonny z poziomką" przywrócono dopiero ponad 30 lat temu, w trakcie gruntownej konserwacji dzieła. W okresie baroku obraz został znacznie zmieniony. Maryja trzymała po przemalowaniu w dłoni nie poziomkę, ale pęk róż.