Zarząd Województwa Śląskiego ma pomysł na utworzenie nowej atrakcji turystycznej.

Do „Szlaku Zabytków Techniki” ma być dołączony nowy projekt, dzięki któremu historia regionu będzie przekazywana również poprzez losy konkretnych ludzi.
Niedawno Regionalny Instytut Kultury przeprowadził szczegółowe badania ankietowe wśród zarządców obiektów, które w przeszłości należały do rodów przemysłowych jak m.in. Henckel von Donnersmarck, von Schaffgotsch, Ballestrem, Habsburgowie i Mieroszewscy.
„Jesteśmy zdeterminowani, by rozszerzyć szlak Zabytków Techniki o Szlak Magnatów Przemysłowych. Będzie to rozszerzenie pojęć, wydarzeń i miejsc. To byli wizjonerzy, którzy żyli tutaj i tworzyli nowe rzeczy na skalę światową. Łączy nas przemysłowa historia od Częstochowy do Żywca. Rody budowały nie tylko pałace, lecz także kompleksy urbanistyczne, osiedla patronackie oraz kościoły” – tak idee szlaku określił Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Prace nad powstaniem nowego szlaku mogą potrwać dwa-trzy lata, tyle, ile zajęło powstanie Szlaku Zabytków Techniki. Wymaga to przygotowania zarówno samych obiektów, jak i infrastruktury dla turystów wokół nich oraz systemu promocji. W pracach nad jego utworzeniem Urząd Marszałkowski chce wykorzystać doświadczenia związane ze Szlakiem Zabytków Techniki. W przyszłym roku planowana jest produkcja filmów dokumentalnych i edukacyjnych przedstawiających 10 postaci z rodów przemysłowych.