Perełki sztuki z Żywiecczyzny oddawane są renowacji w znanej krakowskiej pracowni.
Dwa obrazy ze spalonego kościoła w Łękawicy: „Matka Boża z Dzieciątkiem, św. Andrzejem i św. Piotrem” oraz „Matka Boża z Dzieciątkiem, św. Mikołajem i św. Stanisławem Biskupem” to dzieła, których autorem jest żyjący na przełomie XV i XVI w. artysta, określany jako Mistrz Rodziny Marii. Przypisuje się mu kilkanaście prac z terenu Małopolski. Jest także twórcą tryptyków z drewnianych kościołów w Dębnie i w Grywałdzie, a także odrestaurowanego tryptyku z kościoła w Starym Bielsku, dziś dzielnicy Bielska-Białej.
- Te dwa dzieła sztuki z Łękawicy, będące ostatnio w depozycie w Muzeum Miejskim w Żywcu, są poddawane konserwacji. Zajmują się tym naukowcy i specjaliści w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Gdy ten proces dobiegnie końca, wrócą do stałej ekspozycji i zapewne będą udostępnione zwiedzającym. Trudno jednak teraz powiedzieć, kiedy to będzie. Konserwacja zabytkowego obrazu może trwać nawet kilka lat – powiedziała Dorota Firlej z Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Pracami i badaniami, prowadzonymi w pracowni konserwacji malarstwa na drewnie Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – gdzie znalazły się obrazy - kieruje dr Jarosław Adamowicz. Naukowiec ten jest także odpowiedzialny za prace badawcze i konserwatorskie przy Ołtarzu Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej w tym samym mieście.
Stulecie i kard. Wojtyła - nieco o historii kościoła
Warto przy tej okazji pokrótce przypomnieć historię świątyni, z której pochodzą obrazy. Sięga dawnych wieków. Kościół parafialny pw. Michała Archanioła w Łękawicy, zbudowany w stylu późnogotyckim, poświęcony został w 1547 roku. Odnawiany był w 1727 r., 1824 r., 1901 r. oraz w 1965 r. (wnętrze). Nawę główną zdobiła cenna późnorenesansowa polichromia z 1630 r., wykonywana temperą wprost na drewnie, autorstwa żywieckiego malarza Floriana Sobinowicza. Ornamentalna na stropie i zaskrzynieniach, figuralna na ścianach i parapecie chóru muzycznego. Ołtarz główny i trzy ołtarze boczne drewniane, barokowe. Wyposażenie uzupełniały cenne obrazy, będące fragmentami późnogotyckich tryptyków z początków XVI w., pochodzących z warsztatu krakowskiego.
W znacznie bliższych nam czasach, bo w 1934 roku, samodzielnym duszpasterzem tej parafii został ks. Jarosz. W następnym roku dokonano poświęcenia pamiątkowego dębu, pod którym zakopano butelkę z pergaminowym papierem, z wpisem aktu erekcyjnego nowej placówki duszpasterskiej. W 1935 roku zakupiono obraz św. Michała Archanioła, który umieszczono w ołtarzu głównym, jako zasłonę starożytnego krzyża. Obraz namalował profesor Litman z Białej. W 1953 roku rzeźbiarz Józef Hulka wykonał figurkę Matki boskiej z Lourdes, która znajdowała się w kościele.
3 października 1954 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie Groty NMP z Lourdes. Parafia w Łękawicy była kilkakrotnie odwiedzana przez Kardynała Karola Wojtyłę. Pierwsza wizyta miała miejsce w 1968 r., druga wizyta w 1976 r., trzecia wizyta trzydniowa w 1978 r.
22.06.1985 roku ks. kan. Władysław Gacek odszedł na emeryturę. Zmarł 6 listopada 1989 r.
W czerwcu 1985 roku parafię objął ks. Jerzy Smalcerz. Dnia 26 października 1992 roku o godz. 21.20 doszło do pożaru kościoła w Łękawicy, w ciągu kilku godzin pożar strawił go doszczętnie. Przyczyną nieszczęścia mogła być niesprawna instalacja elektryczna lub zaprószenie ognia od węgielka z kadzielnicy, nie można też wykluczyć podpalenia w celu zatarcia wcześniejszej kradzieży. Jedno jest pewne, źródło ognia znajdowało się wewnątrz kościoła.
Spłonął kościół pw. Św. Michała Archanioła – cenny zabytek drewnianej architektury sakralnej z XVI wieku.