Ochotnicza Straż Pożarna z Milówki dziarskim krokiem zmierza ku kolejnemu jubileuszowi istnienia. Po straży żywieckiej jest najstarszą tego typu jednostką w naszym powiecie. Jakie były początki?
Jak się zaczęło?
Ochotnicza Straż Pożarna w Milówce lada chwila świętować będzie 130. rocznicę istnienia. Powstała w 1889 roku. W roku 1904 ufundowano sztandar z hasłami: „Bogu na cześć, bliźniemu na pożytek” oraz „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” oddają główne przesłania tej ponad wiekowej już służby. W wykazie związków okręgowych straży pożarnych z 1890 roku, w okręgu Sucha – straż w Milówce wyszczególniona jest obok straży w Żywcu, Suchej, Wadowicach, Makowie i Jordanowie. Biorąc pod uwagę wielkość wymienionych skupisk ludzkich, to niewątpliwy powód do dumy dla milówczan i świadectwo ich zaangażowania w życie wspólnoty. Pierwszym prezesem wybrany został Marian Quirini. Był miejscowym aptekarzem i głównym organizatorem straży, jak również znanym i uznanym społecznikiem.
W nowym, starym wieku
OSP Milówka zanotowała wyraźny rozwój na początku XX wieku. Dowodzili nią wówczas: prezes Józef Sznajder i naczelnik Franciszek Zyzak. Wprowadzili jednostkę w nowe stulecie i pomogli jej sprostać oczekiwaniom i potrzebom lokalnej społeczności – walce z żywiołami i śpieszeniu na ratunek. Wszystko to zanotowała kronika straży:
1893 – gaszenie papierni,
1906 – pożar Małego Cisca,
Są też w niej ślady akcji ratowniczych w czasie powodzi – tych mniejszych i wielkich z lat 1903,1934,1958,1970 i ostatniej z 1997 roku.
Pokonywanie wrogich żywiołów wymagało kiedyś i wymaga nadal od strażaków dobrego przygotowania. W przeciągu całej historii widoczne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Źródła donoszą o wielu kursach, w jakich uczestniczyli członkowie OSP z Milówki. W dwudziestoleciu międzywojennym co tydzień odbywały się regularne ćwiczenia.
Zorganizowano też policję ogniową, która nie tylko sprawdzała stan zagrożenia pożarowego, ale również uczyła mieszkańców dbałości o bezpieczeństwo swoich domostw. Prewencja przeciwpożarowa prowadzona jest i obecnie. Uzupełniają ją specjalistyczne szkolenia. Podnoszenie kwalifikacji odbywa się też poprzez udział w zawodach sportowo-pożarniczych na różnych poziomach, także międzynarodowych. O wynikach strażaków z Milówki świadczy ‚ściana dyplomów’ w biurze Zarządu OSP. Harmonijny rozwój milówieckiej straży zapewnia przygotowanie nowych, młodych ochotników. Często kluczową rolę odgrywają tutaj tradycje rodzinne.
Rozwój, sprzętowy i nie tylko
W tej długiej historii znacząco zmieniało się wyposażenie techniczne OSP Milówka. Podstawowy przyrządy pożarnicze – topory, bosaki i ręczne sikawki stopniowo były uzupełniane bardziej profesjonalnym sprzętem. W 1903 roku zakupiono 4-kołową sikawkę firmy ‚Kraut’, a w 1929 r. – motopompę marki ‚Rossenbauer’. W 1949 r. przyszła kolej na pierwszy samochód z demobilu. W 1957 r. święcono wóz terenowy marki ‚Dodge’.
Kolejni włodarze kładli silny nacisk na bazę lokalową jednostki. W ciągu pierwszych czterdziestu lat istnienia wynajmowano różne pomieszczenia w centrum Milówki. Dopiero w 1927 r., za prezesury Feliksa Koczura, wybudowano za budynkiem Urzędu Gminy remizę strażacką z prawdziwego zdarzenia. Pełniła ona swoją funkcję do 1972 roku, kiedy to dzięki staraniom strażaków z prezesem Tadeuszem Gnidzińskim na czele oraz ofiarności lokalnej społeczności oddano do użytku nowy Dom Strażaka. W 1979 r. dobudowano do niego dodatkowe garaże, a na 100-lecie straży w 1989 roku uzyskał on obecny kształt poprzez rozbudowę zaplecza i części hotelowej.
Rok 1912 to czas, kiedy Ochotnicza Straż Pożarna w Milówce przyjęła obowiązki straży gminnej. Wysoka jakość wyszkolenia bojowego, widoczna w akcjach pożarniczo-ratowniczych, a także bardzo dobry stan gotowości organizacyjno-technicznej sprawiły, że w 1995 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Milówce została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Tu tez cechowało ją pionierstwo, gdyż była pod tym względem pierwsza w ówczesnym w województwie bielskim. Niewątpliwie był to dowód uznania dla bardzo dobrego stanu gotowości jednostki.
Obecnie straż posiada ciężki samochód bojowy marki STEYER, średni samochód MERCEDES Benz i 4 inne pojazdy, które wyposażone są w nowoczesny sprzęt i specjalistyczne urządzenia stosowane w wypadkach drogowych.
Źródło: www.osp.milowka.pl