Prawosławni z miejscem modlitw u katolików - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej odbywać się będą cykliczne modlitwy wyznawców prawosławia, którzy przebywają na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. 

Ukraincy

To efekt wspólnych ustaleń bp. Romana Pindla, ks. Mikołaja Dziewiatowskiego z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz gospodarza bielskiej świątyni.
W Niedzielę Palmową ubiegłego roku diecezja bielsko-żywiecka zorganizowała mszę św. w języku ukraińskim w kościele pw. Świętego Krzyża w Żywcu. Liturgia w obrządku rzymskokatolickim zgromadziła około 200 osób – Ukraińców, mieszkających i pracujących na Żywiecczyźnie.

Tym razem pomoc duchowa dotyczyć ma wyznawców prawosławia, którzy przebywają na terenie całego Podbeskidzia. Aby uczestniczyć w liturgii prawosławnej, wielu z nich jeździło do najbliższej cerkwi, znajdującej się w Sosnowcu. W styczniu br., w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, na modlitwę w bielskim kościele św. Pawła zaprosiła Ukraińców Szkoła Nowej Ewangelizacji Cyryl i Metody.
Ks. Mikołaj Dziewiatowski, proboszcz sosnowieckiej parafii prawosławnej, na terenie której leży diecezja bielsko-żywiecka, spotkał się niedawno z bp. Romanem Pindlem. Ordynariusz przyznał, że sosnowiczanin sam wybrał bielską świątynię pw. Trójcy Przenajświętszej, gdyż jego zdaniem, jest najbardziej odpowiednia do nabożeństw prawosławnych.
- Podejście naszej diecezji jest takie, że chcemy umożliwić uchodźcom z Ukrainy realizację potrzeb duchowych – wyjaśnił bp Pindel.
Ks. prałat Józef Oleszko, proboszcz bielskiej parafii, która gościć będzie na comiesięcznych nabożeństwach wspólnotę prawosławną, poinformował, że na pierwszym spotkaniu, 10 marca, modliło się w świątyni kilkadziesiąt osób. - Kolejne nabożeństwo będzie w sobotę, 14 kwietnia, o godz. 10.00 – dodał kapłan, zachęcając wiernych, by zaprosili na nie wyznawców prawosławia z Ukrainy, którzy aktualnie mieszkają i pracują w Bielsku-Białej i okolicach.
Według nieoficjalnych szacunków na Podbeskidziu może mieszkać obecnie kilka tysięcy Ukraińców – w tym grekokatolików i prawosławnych.

Udostępnij

4
+1
3
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę