Wierni z parafii św. Bartłomieja w Czańcu powitali 24 marca w swej świątyni obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z drugiej połowy XV wieku. Dzięki podjętym pracom konserwatorskim, wizerunek odzyskał oryginalne, gotyckie piękno.

Obraz Matki Bożej Czanieckiej wiązany jest przez historyków sztuki z warsztatem tzw. „Mistrza Matki Boskiej z Kociny”. Jego czas powstania określono na drugą połowę XV w. Tablicowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Czańcu jest najstarszym w pełni zachowanym tego rodzaju wizerunkiem w diecezji bielsko-żywieckiej obok wizerunku Matki Boskiej Pocieszenia w Kętach. Konserwacja wizerunku była możliwa dzięki ofiarom parafian.
Zabiegi konserwatorskie wokół obrazu Matki Boskiej Czanieckiej polegały przede wszystkim na odsłonięciu pierwotnego, gotyckiego lica dzieła oraz impregnacji drewnianego podobrazia. Dr Anna Sękowska i dr Małgorzata Nowalińska z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzupełniły powstałe w obrazie ubytki warstwy malarskiej. Zdecydowano nie umieszczać wcześniejszych koron oraz dwunastu gwiazd wokół głowy Maryi. Dzięki temu zbiegowi otwarta została sprawa ewentualnej koronacji obrazu koronami biskupimi.
- To dla nas wydarzenie wyjątkowe, historyczne. Przy okazji odkryliśmy jak wielki skarb mieliśmy u siebie i w całym Kościele bielsko-żywieckim” – zauważył czaniecki proboszcz ks. Wiesław Ostrowski i przypomniał, że w trakcie konserwacji wierni spotykali się z diecezjalnym konserwatorem architektury i sztuki sakralnej ks. dr. Szymonem Traczem, który wyjaśnił im tajniki prac konserwatorskich.