O historii prasy i druku - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zabieramy Was w kolejną podróż Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Tym razem zajrzymy do gabinetu Wojciecha Korfantego, pobawimy się interaktywną mapą śląskich drukarni, stworzymy winietę gazety - to tylko wybrane atrakcje Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Możemy tu podziwiać eksponaty dotyczące historii prasy na Śląsku. Najstarszym z nich jest pochodzący z 1688 r. brewiarz z pszczyńskiej parafii. Takich ciekawostek jest tu o wiele więcej, a oprócz nich do muzeum przyciągają też cyklicznie wydarzenia - Industriada i Noc Muzeów. I niezwykle ciekawe warsztaty.

zdjęcie 2

 Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie powstało w 1985 r. Była to inicjatywa Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Finansowego wsparcia działaczom towarzystwa udzielił ówczesny zarządca Pszczyny Wiesław Kasiński. Budynek muzeum to dzieło kustosza Aleksandra Spyry i jego żony. Patronem muzeum jest Wojciech Korfanty. Był on przywódcą mieszkańców Górnego Śląska i twórcą popularnych w województwie gazet. Co ciekawe, zgodę na nadanie muzeum imienia Korfantego wyraziły jego córki, które w 1989 r. gościły w Pszczynie. W muzeum mieści się zrekonstruowany gabinet narodowego przywódcy. Znajdziemy w nim oryginalne sprzęty, zdjęcia czy egzemplarze gazet. Oprócz twórczości Wojciecha Korfantego w pszczyńskim muzeum poznać możemy też dzieła historyka Ludwika Musioła - autora wielu śląskich prac badawczych, dotyczących m.in. Pszczyny, Tychów i Katowic.

Białe kruki

Muzeum posiada bogatą ofertę gazet o tematyce patriotycznej nawiązującej do przełomowych dla Śląska wydarzeń, m.in. śląskich powstań. Oprócz wydawnictw prasowych w muzeum możemy podziwiać np. maszyny drukarskie. Miłośnicy muzyki mogą zajrzeć do „Izby u Telemanna” - salki muzycznej, w której udostępnione są stare, śląskie instrumenty m.in. organy z XVIII w. Najstarszym muzealnym eksponatem jest brewiarz z 1688 r., tłoczony przez Baltazara Moreti w znanej Oficynie Plantiniana w Antwerpii. Jest to egzemplarz pochodzący z księgozbioru pszczyńskiej parafii Wszystkich Świętych podpisany jako „Ex libris Thomas Trzebień Capellani”. Tomasz Trzebień pełnił funkcję proboszcza w latach 1768 - 1787 r.

Napisy na ampułkach

W kolekcji muzeum warto wyróżnić najmniejszy eksponat drukarstwa, czyli ręczną prasę typu „Boston”, mierzącą 34 cm wysokości, pochodzącą z przełomu XIX i XX w. Przeznaczona ona była do drukowania napisów umieszczanych na lekarskich ampułkach. W jaki sposób drukowano napisy? Z ołowianego składu na gumę, a później na szklaną ampułkę.

W ubiegłym roku wyremontowano poddasze muzealnej kamienicy. Ekspozycję umiejscowiono w gablotach z szufladami inspirowanymi kasztami drukarskimi.

- Dzięki temu osiągnęliśmy efekt zwiedzania na „trzech poziomach”. Na pierwszy rzut oka widzimy to, co jest podświetlone w gablocie, a dla bardziej zainteresowanych mamy egzemplarze gazet w szufladach oraz roczniki i skoroszyty archiwalne w szafkach - mówi Małgorzata Raszka z Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Do zbioru czasopism dołączyły pozycje z lat 1945 - 1989. Poza tym w odnowionej sali stworzono mapę z najstarszymi i najważniejszymi śląskimi drukarniami, wyposażoną w pulpit przeznaczony do interaktywnego poznawania tych miejsc.

Odwiedź bibliotekę

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się organizowane w muzeum imprezy - Noc Muzeów i Industriada.

- W każdym z tych wydarzeń bierze udział około 600 osób - mówi pani Małgorzata. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się 20 maja, a Industriada - 10 czerwca. Kogo najbardziej zainteresuje oferta muzeum?

- Zapraszamy wszystkich! Turystów indywidualnych, rodziny z dziećmi oraz wycieczki zorganizowane, na przykład szkolne - zachęca Małgorzata Raszka i podkreśla, że pszczyńskie muzeum jest również świetnym źródłem informacji dla tych, którzy przygotowują prace badawcze. Przy placówce działa biblioteka. Możemy znaleźć w niej aż ponad 3 tys. pozycji. Co ważne, w muzeum mieści się kącik dla dzieci. Dzięki temu bez problemu możesz zabrać na wycieczkę swoją pociechę. Najmłodsi z pewnością nie będą się nudzić.

Co dalej?

Warto podkreślić, że Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie ma swoją Radę Programową. Współtworzą ją wybitne osoby pochodzące ze Śląska: profesorowie Julian Gembalski, Jan Malicki, Tadeusz Sławek i Dariusz Rott. Członkowie rady spotykają się co roku, rozmawiają na temat działalności placówki i myślą nad jej rozwojem. Jakie zmiany czekają pszczyńskie Muzeum Prasy Śląskiej w najbliższej przyszłości?

- Myślimy nad digitalizacją zbiorów i udostępnieniu ich w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej – zdradza Grzegorz Cempura, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.

Zwiedzanie i warsztaty

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 14.00. W niedziele muzeum można zwiedzać tylko w okresie od kwietnia do września od 14.00 do 18.00. Czas potrzebny na obejrzenie wszystkich ekspozycji wynosi około godziny. Dodatkowo można skorzystać z oferty warsztatowej - do wyboru są warsztaty introligatorskie, dziennikarskie i muzyczne. Uczestnicy mają okazję stworzyć gazetową winietę, uformować podlew pod rysunek, obciąć książkę na gilotynie czy posłuchać brzmienia dawnych instrumentów. Ciekawą opcją są też warsztaty tłoczenia druku na XIX - wiecznej prasie „Boston”.

e-mail: biuro@tmzp.pl

www.facebook.com/muzeumprasy

Godziny otwarcia

Wtorek-Sobota 10:00 – 14:00 Niedziela* 14:00 – 18:00 Bilet ulgowy 5 zł, bilet normalny 8 zł
Zwiedzanie Izby u Telemanna 2 zł

  • muzeum czynne w niedziele od 1.04 do 30.09

Również instrumenty

Na piętrze kamienicy mieści się „Izba u Telemanna”. To salka muzyki kameralnej, w której prezentowane są dawne instrumenty muzyczne z terenu Śląska. Zobaczyć można tutaj instrumenty używane dawniej w domach mieszczan, ale także te najpopularniejsze używane przez orkiestry dęte, czy też wykonane własnoręcznie na pszczyńskich wsiach. Szczególnym instrumentem w Izbie jest XVII-wieczny pozytyw, niewielkie, siedmiogłosowe organy.

                                                                                                                                                                                                               Tekst: Anna Bodzek

                                                                                                                                                                                                                Foto: Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie                 

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę