Dziś oficjalne otwarcie mieszczącej się przy Dworcu PKP Warszawa Gdańska Galerii "Witamy w Domu". Autorką jednego z prezentowanych murali jest artystka z Pewli Małej, a całość to idea Fundacji "Klamra".

Nowy mural przedstawia Zygmunta Baumana, znanego socjologa i filozofa. Autorami są Elżbieta Jędrzejewska, która przygotowała wspaniałą ceramiczną mozaikę oraz Dariusz Paczkowski.
Elżbieta Jędrzejewska jest artystką, absolwentką cieszyńskiego wydziału Uniwersytetu Śląskiego. Inspiruje się naturą, której elementy wykorzystuje w swoich pracach. Z pasją aranżuje wnętrza. Mieszka i tworzy w Pewli Małej.
- Stworzyłam mural zawierający mozaikę ceramiczną z elementami kwiatowymi. Wykorzystałam materiały, takie jak kamień czy glina, pokazując związek człowieka z ziemią i miejscem, które można nazwać swoim, a które zostało odebrane przymusowym emigrantom Marca ’68 – powiedziała nam Elżbieta Jędrzejewska.
Bohater muralu, Zbigniew Bauman, to postać bardzo silnie kojarzona z wydarzeniami sprzed 50 lat. Autorce wydał się obiektem szczególnym, nie tylko z uwagi na swoją historię, czy dokonania.
- Losy i znaczenie Baumana dla zrozumienia ówczesnych i późniejszych procesów społecznych to niezwykle istotny czynnik. Cieszę się, że mogę brać udział w takim wydarzeniu i takiej wystawie w czasach, kiedy tolerancja wystawiana jest na próbę. Poza tym twarz Zygmunta Baumana jest niezwykle ciekawa, ekspresyjna, wyrazista, to też wyzwanie dla artysty, by na płaskim portrecie oddać w pełni zarówno wizerunek, wygląd jak i wnętrze – dodaje Jędrzejewska.
Galeria „Witamy w domu” przy Dworcu Gdańskim w Warszawie powstaje w otwartej przestrzeni, jako streetart, z inicjatywy Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich. Galeria towarzyszyć będzie wystawie czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą od 9 marca do 24 września będzie można oglądać w Muzeum POLIN. Dzisiaj po południu następuje jej oficjalne otwarcie.
- Ekspozycja jest dedykowana osobom, które musiały wyjechać z Polski w związku z wydarzeniami Marca ’68. To otwarta przestrzeń, w której autorzy chcą symbolicznie powitać te postacie i dzięki temu przywrócić o nich pamięć w przestrzeni publicznej. Inspiracją dla jej twórców stała się aktorka Ida Kamińska, która w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim – mówi Dariusz Paczkowski, prezes Fundacji Klamra.
W galerii znajdują się także portrety m.in.:
- Jerzego Lipmana, operatora filmowego;
- Aliny Margolis-Edelman, lekarki i działaczki społecznej;
- Mariana Eile, twórcy „Przekroju”.
Inicjatywę można wesprzeć darowizną na konto Fundacja Klamra:
35 2130 0004 2001 0527 4022 0001 (z dopiskiem Galeria WITAMY W DOMU) oraz pod poniższym linkiem:
https://www.myplanetmission.pl/street-artowa-galeria-witamy-w-domu-1.html
Można również przekazać 1% podatku: http://klamra.org/1procent/