Asysta Żywiecka zaprasza wszystkich na wyjątkowe widowisko, które pokaże ciekawy epizod, związany dziejami Żywca.
Będzie to inscenizacja historyczna pod nazwą „Przenosiny i Burkot Cechu Piekarskiego w Żywcu”. Asysta Żywiecka pokaże tę prezentację w niedzielę 9 września, w związku z jubileuszem 750-lecia Miasta Żywca oraz w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 "Niepodległa dla wszystkich".
Jakie jest źródło i charakter tego obyczaju,zapytaliśmy Dorotę Firlej z Muzeum Miejskiego w Żywcu.
- Przenosiny cechu są starą tradycją żywiecką. Szczególnie żywa była za czasów Andrzeja Komonieckiego. W XX wieku, szczególnie jego drugiej połowie, znacznie rzadziej pielęgnowana. Polegała na przeniesieniu insygniów, w szczególności skrzynki cechowej, z domu starego cechmistrza do domu nowo wybranego. To było bardzo ważne wydarzenie w dziejach miasta i znaczący rytuał, dla mieszkających w nim rzemieślników. Asysta Żywiecka do tej inscenizacji, wybrała cech piekarski. Dlatego też jednym z elementów uroczystości będzie rozdawanie pieczywa, wzorem dawnego obyczaju, kiedy to wyroby piekarskie rzucano dziatwie. W ten sposób kończył się ten rytuał – mówi Dorota Firlej.
Z wydarzeniami tymi wiąże się i pojawia w tytule wydarzenia zapomniane już nieco słowo burkot.
- Burkot oznacza zabawę cechową, podczas której prezentowane były lokalne stroje, rozdawane żywieckie wiktuały: pieczywo, kiełbasa, piwo. Bardzo istotną częścią burkotu były też tańce żywieckie, które w inscenizacji będą zaprezentowane dla przypomnienia i podtrzymania lokalnych obyczajów, bo Asysta Żywiecka nie jest grupą taneczną – wyjaśnia pani kustosz.
Program imprezy będzie następujący:
11:00 - Msza w Kościele św. Krzyża na Rudzy
12:00 - Uroczyste przejście z kościoła ul. Kościuszki na Rynek
12:30 - Inscenizacja historyczna - Przenosiny cechu piekarskiego i burkot, na Rynku
14:00 - Zakończenie