Wielkoformatowa realizacja malarska przedstawiająca walczące ze sobą zwierzęta - orła i węża (orientalnego smoka) - powstaje na elewacji Domu Handlowego Wokulski od strony ul. 11 Listopada.
Mural tworzy warszawski artysta działający pod pseudonimem Swanski. Jest to kolejne dzieło powstające w przestrzeni miasta dzięki piątej już edycji projektu „oBBraz miasta #5", realizowanemu przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Rozpoczęta 1 września realizacja ma być ukończona 9 września.
Bielski mural jest kolejną realizacją warszawskiego artysty w jego autorskim cyklu murali zatytułowanym „Gąszcz". Jaki tytuł będzie nosił mural na ścianie DH Wokulski, Swanski ogłosi w chwili, gdy malarskie dzieło zostanie sfinalizowane.
- Przedstawiając walczące ze sobą zwierzęta - orła i smoka - Swanski zwraca w ten sposób uwagę na prawa przyrody, które mają bezpośrednie przełożenie na nasze ludzkie relacje - w świecie ludzi, tak samo jak w świecie zwierząt, trwa nieustanna walka, silniejszy najczęściej wygrywa, a każdy z procesów zatacza koło, sprawiając, że mimo kotłowaniny i pozornego chaosu wszystko odbywa się w stałym porządku świata. Poprzez mural artysta przypomina o siłach Matki Ziemi i naszych związkach z nią. Swanski tworzy mural dla Bielska-Białej w charakterystycznym dla siebie linearnym stylu, którym odwołuje się do sztuki Wschodu, jego symboliki, dzieł drzeworytniczych, ale też współczesnej sztuki tatuażu - powiedziała Justyna Łabądź, kurator projektu „oBBraz miasta".
Paweł Swanski - malarz, grafik, ilustrator, autor animacji i teledysków. Urodził się w 1980 roku w Warszawie. Należy do tzw. pokolenia transformacji. Pomimo młodego wieku, Swanski jest już uznanym w kraju i za granicą artystą wielu form, kojarzonym z urban culture, a odnoszącym już pierwsze sukcesy na aukcjach sztuki współczesnej. Jego sztuka często komentuje i dokumentuje otaczającą rzeczywistość.
Na koncie ma dwie indywidualne wystawy w Polsce, udział w RedBullBoxGallery w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w „Laktacjach" Galerie Nabrezi w Pradze (Czechy), w wystawie zbiorowej Art of Football w Mediolanie (Włochy) i Bazylei (Szwajcaria) podczas Art Basel.