Żywobyci, Zameczek, koronki - EDD tuż, tuż - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w nadchodzący weekend odbędzie się wiele wydarzeń, dających ciekawą możliwość zapoznania się z historią i kulturą naszego regionu. Prezentujemy zapowiedzi imprez, które będą miały miejsce w powiecie cieszyńskim.

"Żywobyci przi granicy. Babskie godki o robocie we werkach"

 16 września o godz. 18.00 odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Żywobyci przi granicy. Babskie godki o robocie we werkach oraz dyskusję na temat etosu pracy na Śląsku Cieszyńskim i roli kobiet w rozwoju regionu. Celem wydarzenia jest pokazanie wkładu pracy kobiet ze Śląska Cieszyńskiego w rozwój przemysłowy tego regionu podczas 100 lat od odzyskania niepodległości.

Na Śląsku Cieszyńskim rewolucja przemysłowa zaczęła się wcześnie, już pod koniec XVIII wieku. Tradycyjnie w zakładach pracowali mężczyźni, a kobiety z dziećmi w domu i w gospodarstwie. Ale gdy zabrakło mężczyzn do pracy, w zakładach zaczęto zatrudniać też kobiety. Podczas pierwszej wojny światowej tak wielu mężczyzn wzięto do poboru, że zakłady nie poradziłyby sobie bez kobiecej pracy. Stopniowo coraz więcej kobiet podejmowało pracę zawodową, nie tylko w przemyśle lekkim, tradycyjnie kojarzonym z pracą kobiecą, ale także w zakładach przemysłu ciężkiego. Na przykład w ustrońskiej Kuźni kobiety stanowiły około jednej trzeciej załogi.

O tej kobiecej pracy w  przemyśle ciężkim niewiele wiadomo i dlatego chciałyśmy o niej pomówić. Rozmawiałyśmy ze starszymi kobietami, które pamiętają pracę za komunistycznych czasów, ale też z młodymi, które teraz zatrudnione są w zakładach z nowymi technologiami.

 Z rozmów tych powstał film Żywobyci przi granicy. Babski godki o robocie we werkach, który jest rezultatem międzynarodowego projektu Życie codzienne w cieniu granicy: postindustrialny pejzaż Śląska Cieszyńskiego, zrealizowanego w 2014 roku przez Fundację Dobra Wola (Kraków) we współpracy z Petrklič help o.s. (Czeski Cieszyn).

 Miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej ,,Na Granicy’’ w Cieszynie, ul. Przykopa 20.

 

Wystawa ,,Andrzej Baturo – 50 lat z fotografią’’

W dniach 15 i 16 września, w godz. 10.00 – 14.00 w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego prezentowana będzie wystawa pt. Andrzej Baturo – 50 lat z fotografią (ul. Tadeusza Regera 6, 43-400 Cieszyn ),

Ekspozycja pokazuje dorobek artystyczny urodzonego w 1940 r. w Wilnie Andrzeja Batury.

Andrzej Baturo - fotograf, działacz i organizator wielu ważnych imprez o charakterze fotograficznym; organizator FotoArtFestivalu i jego dyrektor generalny, od 2004 r. założyciel i prezes Fundacji Centrum Fotografii; otrzymał nagrody za fotoreportaże, m.in.: Jeszcze Polska (1973), Święto Prasy (1974), Akcja Bimber Pierwszy Dzień (1975), Przeprowadzka (1976), Ordynacja Kuszków (1977); jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

 

Weekend Otwartych Pracowni – 100-lecie rzemieślniczej działalności rodziny Wałga w Cieszynie

W dniach 15 i 16 września, w godz. 10.00 - 14.00 w pracowni Jerzego Wałgi w Cieszynie będzie można odkryć tajemnice tradycyjnego wyrobu broni, zwanej lokalnie cieszynką. Oprowadzanie zorganizowane w ramach Weekendu Otwartych Pracowni odbędzie się w sobotę i niedzielę, w trzech turach o godz. 10.00, 11.30 oraz 13.00 (Warsztat Rusznikarstwa Artystycznego, Stary Targ 2, 43-400 Cieszyn).

Odwiedzający dowiedzą się, na czym polegają umiejętności szyftarskie, a także poznają dawne rękodzielnicze techniki obróbki metalu. Zwiedzą również założoną z inicjatywy twórcy Izbę Cieszyńskich Mistrzów, prezentującą sylwetki wybitnych rzemieślników regionu.

Tradycje wyrobu broni w cieszyńskiem mają swe korzenie w 2 poł. XVI stulecia, a kunszt, z jakim broń ta była wykonywana, przyniósł rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy. Tutejsi rusznikarze wyspecjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej, tzw. ptaszniczki, która służyła do polowań na ptaki siedzące.

 Zapisy na oprowadzanie pod adresem: otwartepracownie@nid.pl

 

Zwiedzanie Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle

W niedzielę 15 września o godz. 13.00, 14.30, 16.00 oraz 17.30 będzie możliwość zwiedzania Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Zamek w Wiśle.

Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle należy do grupy najważniejszych w skali kraju realizacji awangardowych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zaprojektowana została przez przez Adolfa Szyszko-Bohusza, jednego z najbardziej uznanych polskich architektów i konserwatorów 1. poł. XX w. Wchodzący w skład założenia gmach „zameczku”, łączący awangardową, modernistyczną formę z nawiązaniem do rozwiązań tradycyjnej architektury reprezentacyjnej i obronnej, stanowi typ nowoczesnej, prestiżowej rezydencji głowy państwa, manifestującej przynależność do odrodzonej II RP. Z racji zachowania części modernistycznego, nowatorskiego w skali kraju wyposażenia i wystroju wnętrz, jest również cennym przykładem popularnej w latach 20. XX w. idei Gesamtkunstwerk, postulującej traktowanie architektury i wyposażenia jako zbiorczego dzieła.

 Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach z przewodnikiem. Zapisy przyjmuje recepcja Zamku Dolnego pocztą elektroniczną lub telefonicznie. Warunkiem wejścia jest okazanie aktualnego dokumentu tożsamości (dowód osobisty). Ze względu na charakter obiektu organizator zastrzega sobie możliwość odwołania zwiedzania nawet w ostatniej chwili.

Rezydencja Prezydenta RP - Zamek w Wiśle, Zameczek 1, 43-460 Wisła

tel. 33 8546500   e-mail: zamekwisla@zamekwisla.pl

 

Weekend Otwartych Pracowni – Koronka Koniakowska

W dniach 15 i 16 września 9.00 – 17.00 będzie możliwość odwiedzenia wystawy Twórczości Ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej (43-470 Istebna 68).

 Znajduje się tam stała, całoroczna ekspozycja Największej Koronki Koniakowskiej Świata, serwety o średnicy 5 metrów, wpisanej do Księgi rekordów Guinnessa. Dodatkowo od czerwca do września organizowana jest Wystawa Twórczości Ludowej, czynna codziennie, gdzie można zobaczyć przepiękne koronki koniakowskie, a także rzeźby, hafty i inne tradycyjne wyroby artystów ludowych z Trójwsi.

 

Weekend Otwartych Pracowni - Galeria na Szańcach w Koniakowie

W dniach 15 i 16 września, w godz. 9.00 – 21.00 otwarta będzie Galeria na Szańcach w Koniakowie (43-474 Koniaków 662).

Galeria Scena Sztuki i Kultury Regionalnej Twórców Nieprofesjonalnych Tadeusza Ruckiego prezentuje sztukę ludową z terenu Trójwsi. Podczas wizyty będzie również można usłyszeć opowieści o Koniakowie i grę na trombitach wykonanych własnoręcznie przez właściciela. To miejsce, gdzie można obejrzeć przepiękną ceramikę artystyczną projektu Justyny Łodzińskiej, która wykorzystuje motyw koronki w swoich pracach. Znajduje się tam również ekspozycja koronek koniakowskich, które można nie tylko obejrzeć, ale i zakupić.

 

Weekend Otwartych Pracowni - otwarte Muzeum Koronki Koniakowskiej – Izba Pamięci Marii Gwarek

W najbliższą sobotę i niedzielę, w godz. 10.00 – 18.00 dla zwiedzających będzie otwarte Muzeum Koronki Koniakowskiej – Izba Pamięci Marii Gwarek. Oprowadza Urszula Rybka, wnuczka Marii Gwarek, która przybliży zwiedzającym historię rodziny i koronek koniakowskich (43-474 Koniaków 550).

Zlokalizowane w Koniakowie Muzeum powstało w 1962 r. po śmierci Marii Gwarek, której pamięci poświęcona jest ta placówka. Można w nim zobaczyć wiele interesujących eksponatów, tj.: czepce, obszycia chust, kryzy, wstawki do bielizny pościelowej, firanki ząbki czyli serwetki na półki, z których każda ma inny wzór i kształt, inspirowany elementami przyrody. Jednym z bardziej oryginalnych elementów ekspozycji jest niedokończona serwetka dla królowej Anglii Elżbiety II.

Udostępnij

2
+1
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę