Prace konserwatorskie w Istebnej - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Parafia podjęła skomplikowane prace konserwatorskie przy elewacjach świątyni, aby ratować m.in. barwną polichromię z okresu międzywojennego w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej – jeden z najważniejszych zabytków w tej beskidzkiej miejscowości.

Istebna kosciol

Przeprowadzono już remont wieży, skuwając dotychczasowe tynki. Konserwacji poddano ściany kościoła i masywne przypory, które ratują statykę świątyni. Stojący od ponad 220 lat kościół murowany z kamiennych ciosów i cegły zastąpił wcześniejszą drewnianą świątynię, wzniesioną w roku 1720 przez cieślów Andrzeja Bielesza, Jakuba i Wojciecha Britów oraz Jerzego Kawulę. We wnętrzach zachowało się kilka elementów z poprzedniego drewnianego kościółka, powstałego jeszcze za czasów misjonarza Leopolda Tempesa. Ten czeski jezuita ewangelizował na tym terenie. Jedną z pamiątek po pierwszej świątyni, która służyła góralom przez 74 lata, jest umieszczona obecnie nad drzwiami wejściowymi drewniana belka z wyrytą datą „1721 rok”. Z pierwszego istebniańskiego kościółka zachował się też krzyż, który wisi w bocznym ołtarzu.

Konserwacja

Wspólnota parafialna w Istebnej, wraz ze swoim proboszczem ks. Tadeuszem Pietrzykiem, podjęła niedawno skomplikowane prace konserwatorskie przy elewacjach kościoła. Konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz wyjaśnił, że świątynia w Istebnej posiada bardzo ciekawe wyposażenie. Składa się ono z neobarokowych ołtarzy, ambony w kształcie łodzi i chrzcielnicą w formie muszli.

- Wnętrze dekoruje barwna polichromia, zaprojektowana i wykonana w okresie międzywojennym przez Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha. Niestety zewnętrzne cementowe tynki pokrywające elewację kościoła poprzez zatrzymywanie wilgoci w ścianach stanowiły bardzo duże zagrożenie dla malowideł ściennych. Dlatego najpierw przeprowadzono remont wieży, skuwając dotychczasowe tynki, a teraz przyszedł czas na ściany kościoła i masywne przypory, które ratują statykę świątyni” – poinformował Tracz.

Obecny kościół został wzniesiony z funduszu religijnego rządu cesarskiego w Wiedniu w latach 1792-1794 według planów architekta Józefa Drachnego. Budowę prowadził murarz Andrzej Zemeka, przy udziale cieśli Andrzeja Praszywki z Koprzyc na Morawach, Pawła Krzyżaka z Bobrka i Andrzeja Rebela z Cieszyna. Mało stabilną budowlę trzeba było wzmocnić we wnętrzu ankrowaniem. W latach 1928-1929 przedłużono prezbiterium w stronę zachodnią.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę