Stary kościół po renowacji wnętrza - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Według eksperta odkryte freski stanowią świadectwo wysokiej kultury artystycznej dworu Piastów cieszyńskich.

Sw Jerzego

Cztery zespoły średniowiecznych malowideł zobaczyć można w rezultacie zakończonych zabiegów konserwatorsko-restauratorskich w kościele św. Jerzego w Cieszynie. Podczas prac przy odsłoniętych gotyckich polichromiach w prezbiterium i nawie XV-wiecznej świątyni ukazano resztę zachowanych fragmentów dekoracji ściennych. Dekoracje malarskie w dawnym cieszyńskim kościele szpitalnym powstawały etapami od 1. poł. XV do przełomu XV i XVI wieku.

Zdaniem ks. dr. Szymona Tracza, konserwatora zabytków sztuki sakralnej w diecezji bielsko-żywieckiej, odsłonięte przez konserwatorów gotyckie malowidła cieszyńskie stanowią bardzo ważny głos w dyskusji nad kondycją malarstwa gotyckiego na pograniczu śląsko-małopolskim.

- Odkryte freski stanowią świadectwo wysokiej kultury artystycznej dworu Piastów cieszyńskich oraz wzbogacają naszą wiedzę o samym malarstwie ściennym i sposobie jego kształtowania w dobie gotyku w tej części Europy Środkowowschodniej” – zaakcentował Tracz.

Dodał też, że odsłonięto i poddano konserwacji gotyckie polichromie nie tylko we wnętrzu kościoła, ale też na jego strychu. Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przypomniał, że po przeprowadzeniu badań stratygraficznych, w marcu 2013 roku, konserwatorki dzieł sztuki – Katarzyna Mrowiec i Elżbieta Lach – odsłoniły średniowieczne malowidła ścienne w nawie kościoła. Od 2017 roku prace przy odkrytych już polichromiach przeprowadzili konserwatorzy Agnieszka i Tomasz Trzosowie, którzy także odsłonili resztę zachowanych fragmentów dekoracji ściennych i wykonali całościową konserwację wszystkich fragmentów.

Duchowny wskazał na najstarszy, pochodzący z 1. poł. XV wieku malarski detal związany z kolorem tarczy herbowej zwornika oraz dekoracją kamiennych żeber gotyckiego sklepienia prezbiterium. Drugim zespołem z lat 60. XV wieku, który zachował się we wnętrzu nawy, jest dekoracja zakomponowana w kwaterach ułożonych w dwóch strefach, wyznaczonych przez ciemnoczerwone obramienia.

- Jej zasadniczym elementem była monumentalna scena namalowana centralnie na pierwotnie bezokiennej, północnej ścianie nawy, ukazująca Męczeństwo św. Achacjusza i Dziesięciu Tysięcy Męczenników z Góry Ararat umęczonych na kolcach Żywego Krzyża, na którym wisi Chrystus” – objaśnił Tracz i wskazał na trzecie, późniejsze malowidło, jakim jest  jest całopostaciowe przedstawienie świętego biskupa w stroju pontyfikalnym, odsłonięte na północnej ścianie prezbiterium.

Postać św. Biskupa przywodzi na myśl monumentalne przedstawienia biskupów krakowskich w krużganku klasztoru franciszkanów w Krakowie (ok. 1455-1488). Prawie symetryczny, zdefiniowany kątowy styl draperii szat biskupich na malowidle w Cieszynie pozwala określić czas jego powstania na lata 70.-90. XV wieku.  Najmłodszym zespołem odkrytych polichromii jest dekoracja podłucza tęczy cieszyńskiego kościoła oraz fragment fresku z prawej strony łuku tęczowego.

Konserwacja odsłoniętych polichromii była możliwa dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz ofiarom wiernych z parafii św. Jerzego w Cieszynie.

Istnienie cieszyńskiego kościoła św. Jerzego jest poświadczone źródłowo dopiero w roku 1447, gdy określa się go jako kaplicę przy szpitalu usytuowanym poza murami miasta na tzw. Przedmieściu Frysztackim. Za powstaniem kościoła w początkach drugiej połowy wieku XV przemawia umieszczony na zworniku w prezbiterium piastowski orzeł bez korony, gdyż ta pojawiła się w heraldyce Piastów cieszyńskich dopiero w latach 60. wieku XV.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę