Menu

  • Wydarzenia
  • Sport
  • Biznes
  • Kultura
  • Zdrowie
  • Beskidy 112
  • Felietony
  • Przyroda
04.03.2020 11:10
Autor: RED.
Kategoria: Kultura

Biały dzień w Janosiku

"Biały, biały dzień" to osnuta islandzką mgłą historia żalu, zemsty i bezwarunkowej miłości. Do zobaczenia w tym tygodniu w Klubie Filmowym.

 W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją – głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona byłego szefa policji, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Mimo żałoby, stara się on zacząć wszystko od nowa i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim teraz jest. Pewnego dnia odkrywa tajemnicę, która pierwszy raz od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Od tej pory zrobi wszystko, żeby dowiedzieć się prawdy o ich wspólnej przeszłości.

Nagrody
MFF w Cannes 2019 – nagroda dla najlepszego aktora (sekcja Tydzień Krytyki); MFF w Transylwanii 2019 – najlepszy aktor

Hlynur Pálmason
Fotograf, filmowiec i malarz. Z pochodzenia Islandczyk, ukończył szkołę filmową w Kopenhadze. W 2017 roku zadebiutował w pełnym metrażu filmem Zimowi bracia, który spotkał się z gorącym przyjęciem na wielu festiwalach: w Locarno (m.in. nagroda dla najlepszego aktora), Toronto, na Camerimage (najlepszy debiut operatorski) i we Wrocławiu (Nagroda FIPRESCI). Został też uznany za najlepszą duńską produkcję. Do realizacji Białego, białego dnia Pálmasona zainspirowała seria własnych fotografii pt. A White Day.

"Biały, biały dzień" Hlynur Pálmason.

Przedpremiera w w Kinie Janosik (Żywiec ul. Sobieskiego 1): środa 4 marca godz. 20.00 - 22.00 i czwartek 5 marca godz. 22.00 - 0.00

Copyright ©2026 Beskidy News


pełna wersja