Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie przy Oddziale Akademickim PTTK zaprasza na organizowany przez niego Kursu Przewodników Beskidzkich. Gdzie się odbędzie, na czym będzie polegał?
Co może dać taki kurs, według organizatorów? Motywację dla częstych i regularnych wyjazdów z miasta, kontakt z ludźmi, poszerzenie wiedzy o bliskim nam świecie oraz możliwość przekazywania jej innym. Sposób na praktyczne wykorzystanie wielu pasji i talentów.
Co, gdzie, kiedy?
Kurs Przewodników Beskidzkich 2017-2019 (dwuletni) rozpocznie się spotkaniem organizacyjnym 24 października 2017 o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2 w Krakowie. W dalszej kolejności na uczestników czeka szereg wycieczek w góry - na początku będą to wyjazdy piesze weekendowe i kilka dłuższych obozów, później dojdzie zwiedzanie autokarowe. Wykłady teoretyczne (nieobowiązkowe, ale bardzo polecane) będą się odbywać w każdy wtorek i czwartek w Krakowie. Będą na nich poruszane zagadnienia takie jak: historia, etnografia, geografia i topografia Beskidów, a także sprawy dotyczące zawodu przewodnika, bezpieczeństwa w górach i wiele innych. Po kursie nie każdy musi zostać przewodnikiem, ale każdy będzie znał dziesiątki miejsc, które warto będzie pokazać rodzinie i znajomym. Nagrodą za zakończenie kursu jest zupełnie nowe spojrzenie na góry i wiele innych rzeczy, a widzialnym znakiem - czerwony polar i "blacha" przewodnika
Pełny cykl szkolenia trwa 1,5 roku - od października 2017 do maja 2019. Szkolenie obejmuje teren uprawnień - wszystkie grupy górskie Beskidów + Pieniny, a także tereny ościenne niezbędne do ogólnego poznania polskich Karpat - Pogórza i Tatry. Częściami składowymi są nieobowiązkowe wykłady teoretyczne odbywające się w każdy wtorek i czwartek w Krakowie, oraz wyjazdy szkoleniowe - organizowane w weekendy co 2-3 tygodnie, a także kilka dłuższych obozów. Dni wyjazdowych w ciągu całego cyklu będzie około 120, wymogiem jest odbycie co najmniej 40 z nich.
Koszt
Cena uczestnictwa w Kursie Przewodników Beskidzkich SKPG Kraków 2016-2018 to 749 zł (podzielone na trzy raty). W kolejnych latach może ona ulec zmianie. Co się w nią wlicza? M.in. wynajem sali wykładowej, koszty udziału przewodników-instruktorów w zajęciach praktycznych, część materiałów szkoleniowych, ewentualne (!) dofinansowanie części zajęć praktycznych oraz inne wydatki związane bezpośrednio z prowadzeniem kursu. Warto pamiętać, że opłata za kurs nie obejmuje kosztów udziału w zajęciach praktycznych (dojazdy, noclegi, jedzenie). Wykładowcy i przewodnicy-instruktorzy pracują społecznie — za prowadzenie kursu i pomoc w jego organizacji nie otrzymują wynagrodzenia.
Jak się zapisać?
Zapisy na kurs ruszają po spotkaniu organizacyjnym i przyjmowane są na wykładach (we wtorki i czwartki między 18:00 a 20:15 w sali konferencyjnej na Zyblikiewicza 2b). Aby zapisać się na kurs należy: wpłacić przynajmniej I ratę, dostarczyć zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do uczestnictwa w Kursie Przewodników Beskidzkich oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Nie trzeba od razu zapisywać się na kurs. Na kilka pierwszych wyjazdów można pojechać zupełnie na luzie, bez formalności, po to, aby zobaczyć, jak to wszystko wygląda w praktyce.
Co istotne, żeby się zapisać na kurs, nie trzeba być studentem, nie ma też limitu wieku. Konieczne natomiast będzie członkostwo w PTTK, ale dopiero podczas zdawania egzaminu „połówkowego”.
Kontakt znajdziecie TUTAJ.