Kubica z Żywca do Górnika - ale czyj on? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krzysztof Kubica został nowym zawodnikiem Górnika Zabrze. O młodego piłkarza z Żywca, obecnie 17-latka, przy okazji „upomniało” się kilka lokalnych klubów i organizacji.

KRzysztof Kubica

Taki transfer to oczywiście nie lada wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że nasz powiat nie posiada wysoko lokowanych w krajowej piłce nożnej klubów. Liczba wychowanków, którzy znajdują miejsce w silnych klubach, też nie jest duża. Dodać trzeba, że Górnik Zabrze jest obecnie wiceliderem ekstraklasy, z zaledwie dwupunktową stratą do lidera, Legii Warszawa, a przez dużą część rundy jesiennej prowadził w tym zestawieniu. Wcześniej  Kubica odrzucił propozycję bliskiego, ale grającego „zaledwie” w I lidze TS Podbeskidzie Bielsko – Biała.


Krzysztof Kubica musi być rzeczywiście perełką i rodzynkiem w najnowszej historii futbolu na Żywiecczyźnie, gdyż szybko doszło do kontrowersji, z jakiej sekcji pochodzi. O transferze poinformował klub TS Koszarawa Żywiec, pisząc o nim jako swoim wychowanku. W komentarzach szybko zarzucono, że przecież Kubica uczył się gry w piłkę w Żywieckiej Akademii Piłki Nożnej, w tym czasie grał w Lidze Śląskiej reprezentując klub Czarni-Góral Żywiec, gdzie uzyskał największy postęp piłkarski, a w klubie Koszarawa Żywiec był wcześniej zgłoszony jako zawodnik młodociany. TS Koszarawa broniła się, że to jednak u nich stawiał pierwsze kroki. W kolejnej odpowiedzi przytoczone zostały szczegółowe przepisy, określające, do kogo taka „własność” przynależy:
„ Zgodnie z artykułami 42.04 i 42.05 rozgrywek UEFA Europa League (2015-18 Cycle) oraz artykułami 43.04 i 43.05 rozgrywek UEFA Champions League (2015-18 Cycle), UEFA definiuje ‘lokalnie wytrenowanego zawodnika’ albo jako ‘wytrenowanego zawodnika w klubie’, albo jako ‘wytrenowanego zawodnika w związku narodowym’. 
Konkretne dyspozycje zostały wydane także odnośnie samego wieku. Wychowankowie to piłkarze, którzy przebywali w klubie lub związku narodowym co najmniej trzy lata pomiędzy skończonym 15. rokiem życia (lub na początku sezonu, w którym skończy 15 lat), a 21. rokiem życia (lub na końcu sezonu, w którym skończy 21 lat).” - komentarz pod postem radnego Jarosława Gowina.
Wypada więc mieć nadzieję, że Krzysztofowi Kubicy nie uderzy woda sodowa do głowy. Nie tylko dlatego, że grał będzie w znanym i wysoko lokowanym obecnie klubie, ale i przez to, jakiego ciężkiego oręża – w postaci zapisów UEFA- używa się dla określenia jego ścieżki kariery.
Przede wszystkim jednak życzymy powodzenia - niech to będzie dopiero pierwszy krok na „stadiony świata”.

Udostępnij

4
+4
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę