Basen - kolejny krok formalny - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Władze Wisły poinformowały o zamiarze zawarcia umowy na remont i rewitalizację basenu. Ponowne otwarcie obiektu ma szansę stać się faktem.

O przedsięwzięciu tym mowa była od dawna. Obiekt powstał jeszcze przed wojną, w ostatnich latach przed zamknięciem stan odkrytego basenu w centrum Wisły, delikatnie określając, nie był najlepszy. Można jednak wrócić do roku 2016, kiedy to gmina Wisła stała się właścicielem mienia, wcześniej należącego do Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, W październiku tamtego roku przejęto nieruchomość:

 – To duży sukces, gdyż wydawało się, że ta sprawa jest nie do załatwienia. Miasto przejmuje cenny teren w atrakcyjnej lokalizacji i wreszcie po półtora roku starań będzie mogło rozpocząć prace nad realizacją zadania polegającego na modernizacji kąpieliska – mówił wówczas Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.
Baseny należące wcześniej do Ośrodka Przygotowań Paraolimpijskich (dawniej OS „Start), od lat popadały w ruinę. W 2011 zostały zamknięte. Właściciel terenu nie miał pieniędzy, by dokonać niezbędnej modernizacji obiektu, a brak kąpieliska spędzał sen z powiek mieszkańcom i turystom odwiedzającym Wisłę w okresie letnim. Teraz sytuacja ma się zmienić, gdyż odnowa obiektu ma nastąpić niebawem.

Plany były ambitne

Pierwszym podawanym terminem zakończenia zadania był rok bieżący, 2018, jednak najprawdopodobniej sprawa się nieco przesunie w czasie:
- Pierwotne założenia były bardzo ambitne, aby część obiektu udostępnić już  w sezonie letnim 2018 roku, niemniej w związku m. in. z uwarunkowaniami  ochrony konserwatorskiej (obszar jest pod nadzorem konserwatora zabytków)  zgodnie z umową obiekt będzie dopuszczony do użytku dopiero w roku 2019 – powiedział nam skarbnik miasta Wisła Damian Cieślar.

Zrewitalizuje firma ze stolicy

Końcem ubiegłego roku utworzono spółkę Baseny Wisła, której prezesem został Jakub Stasiewicz. Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i zrealizowanie przedsięwzięcia:
-  Inwestycja jest realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj" przez  przedsiębiorstwo Moris Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Spółka celowa Baseny Wisła Sp. z o.o., gmina powierzyła realizację zadania, tj.  skoordynowanie inwestycji oraz późniejsze zarządzanie obiektem – powiedział Damian Cieślar - przedsięwzięcie ma zapewnione finansowanie w ramach linii kredytowych  Banku Gospodarstwa Krajowego.
Koszt modernizacji wyniesie 20 mln zł. Umowa przewiduje zarząd spółki Baseny Wisła nad obiektem do 2033 roku.

Z letnim kinem

Obiekt, we współpracy z wykonawcą, zaprojektowała Pracowni Architektury JAMS z Opola.
- Musimy zachować oryginalny wygląd tego miejsca, ze względu na jego zabytkowy charakter i wartości kulturalne, dlatego pozostanie basen o wielkości 50 na 50 metrów z trzema różnymi poziomami głębokości wody. Zostanie również uszanowany budynek zasadniczy, który jest obecnie w fatalnym stanie, ale razem z konserwatorem zadbamy o to, by przywrócić jego blask. Natomiast dużą atrakcją będzie nowy budynek z dużą strefą kina letniego i strefą usługową – powiedział architekt z tego biura, Mariusz Sługocki.

Wiślański basen został oddany do użytku w 1932 roku. Wzbogacony o kawiarnię i korty, szybko stał się jednym z najnowocześniejszym w ówczesnym województwie i modnym miejscem wypoczynku. Odnowiony ma być do lutego następnego roku.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę