Plakaty zgodne z prawem? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Policja nie doszukała się w zdjęciach martwych płodów prezentowanych na ulicach Bielska-Białej przekroczenia prawa. Przeciwnicy ruchów antyaborcyjnych z Podbeskidzia zapowiadają jednak, że sprawę skierują do sądu.

Pikieta antyaborcyjna zdjecie ilustracyjne

Przypomnijmy, kontrowersje, a wręcz niepokój wśród niektórych mieszkańców Bielska-Białej mogły wzbudzić plakaty antyaborcyjne, które zaprezentowali w styczniu na placu Bolesława Chrobrego przeciwnicy przerywania ciąży. Na banerach widniały zdjęcia martwych, zakrwawionych płodów.

- Zwolennicy całkowitego zakazu aborcji niezmiennie ignorują obowiązujące prawo, pomimo możliwości nałożenia na nich administracyjnej kary pieniężnej – stwierdziła Agnieszka Lamek-Kochanowska z Razem Podbeskidzie. - W związku z tym w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej złożyliśmy zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia przez Fundację Życie i Rodzina.

Informacje o tym zgłoszeniu potwierdzają bielscy stróże prawa. Jednak według nich nie doszło do naruszenia przepisów.

-  W toku czynności ustalono, iż organizator zgłosił powyższe zgromadzenie w trybie uproszczonym. Do wystawienia baneru doszło w trakcie niezakazanego zgromadzenia, a więc organizatorzy dopełnili formalności, by odbyło się ono zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jak ustalono, organizator nie miał na celu wywołania zgorszenia, a jedynie wzbudzenie silnych emocji u innych osób w celu zaprezentowania swoich poglądów na dany temat, a także wywołania u oglądających refleksji – poinformowała portal Beskidy.News podinsp. Elwira Jurasz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. - Wobec powyższego postępowanie to zakończono odstąpieniem od kierowania wniosku o ukaranie z uwagi na fakt, iż czyn ten nie zawierał znamion wykroczenia.

- Z naszych analiz prasowych i internetowych dotyczących podobnych spraw wynika, że sądy, co prawda uniewinniają osoby czy organizacje wywieszające makabryczne plakaty, to jednak wydają wyroki stwierdzające, iż działania takie realizują znamiona wybryku – komentują przedstawiciele Razem. - Będziemy się odwoływać, sprawę przekażemy do prawników.

I podają przykład m.in. niedalekiego Krakowa, gdzie pierwsza interwencja dotyczyła billboardu przedstawiającego rozszarpany płód, który przez kilka tygodni lata 2016 wisiał przy ul. Monte Cassino. W reakcji na jego bulwersującą treść zawiadomiono policję.

- Billboard został zdjęty ze względu na wygaśnięcie okresu wynajmu, lecz w międzyczasie policja skierowała sprawę do sądu rejonowego – wyjaśniają. - W grudniu sąd umorzył postępowanie, orzekając, że właściciel billboardu nie popełnił wykroczenia. Joanna Grzymała-Moszczyńska i Monika Szymańska z okręgu krakowskiego Partii Razem odwołały się jednak od wyroku do wyższej instancji. Sąd Okręgowy przychylił się do ich argumentacji oraz zwrócił uwagę na rażące uchybienia procesowe i rażące naruszenie poczucia sprawiedliwości w postępowaniu sądu rejonowego.

W efekcie sąd ogłosił wyrok uniewinniający, jednak w uzasadnieniu orzekł m.in. iż ekspozycja kontrowersyjnego plakatu przekroczyła przyjęte normy i zwyczaje, a jego treści były zbyt drastyczne. Z kolei plakat był nachalną próbą forsowania światopoglądu za pomocą wstrząsających treści, z narażeniem dzieci na te treści, a to od rodziców powinno zależeć, kiedy rozmawiają ze swoimi dziećmi o problemach świata dorosłych.

Autor: RAZ

Udostępnij

1
-1
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę