Będzie cyrk, a może też protest - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cyrk Safari zapowiedział swój występ w Żywcu w niedzielę. Wcześniej, bo od soboty planują protestować przeciwnicy takiego sposobu prezentowania i traktowania zwierząt.

Cyrk pd

 W wielu miastach już nie

Portal Beskidy News, przy okazji poprzednich pokazów cyrkowych w mieście nad Sołą i Koszarawą pisał o rosnących trendach w stosunku do tego typu rozrywki i miastach, które zakazują występów cyrków ze zwierzętami. Jakiś czas temu komentował tę sprawę, dla naszego portalu, Jacek Bożek z bielskiego Klubu Gaja:

-  W ostatnim czasie ten trend nabrał na znaczeniu. Są na świecie całe państwa – z cyrkami bez zwierząt. Ostatni rok to już naprawdę wysyp takich zakazów. Najsłynniejszym medialnie był oczywiście Słupsk, ale nie tylko tam. W lutym 2016 roku zakaz występu cyrków ze zwierzętami wydała nawet Warszawa, będąc wówczas trzynastym miastem w kraju z taką dyrektywą. Cyrki nie wjeżdżają też między innymi do Poznania, Wrocławia, Łodzi, Sosnowca, Krakowa, Bydgoszczy, Tychów. Na portalu społecznościowym facebook zawiązała się Koalicja Cyrk Bez Zwierząt. W internecie można znaleźć i podpisać petycję w sprawie całkowitego zakazania przez sejm takich popisów. Miejsce dzikich zwierząt jest w dzikiej naturze. W przypadku zwierząt udomowionych: koni, pisków, one ewolucyjnie są bardziej przystosowane do życia przy ludziach, ale to i tak nie najlepsze miejsce dla nich. Przede wszystkim jednak trend obecnie jest zupełnie inny. Największe i najbardziej znane cyrki świata, które powinny być dla innych wzorem, na przykład Cirque du Soleil, nie mają w swoim repertuarze występów zwierząt wcale. Ich występy opierają się na popisach umiejętności ludzkich i ich artyzmu. To jest obecnie wzorzec i wiodący trend na świecie  – powiedział szef Klubu Gaja.

 Sobotni protest

Na plany niedzielnych pokazów w Żywcu zareagował na Facebooku  Kajetan Marek Achilles Woźnikowski, zapowiadając protest pod hasłem: Nie dla cyrku ze zwierzętami w Żywcu.

„Organizacja tego typu imprez jest przejawem okrucieństwa nad zwierzętami, w szczególni wobec dzikich gatunków – nieważne urodzonych na wolności czy w niewoli. Tresura związana jest z okrutnymi praktykami przełamującymi opór zwierzęcia i wymuszającymi zachowania sprzeczne z naturą zwierząt. Cyrkowe klatki, wozy i arena nigdy nie zastąpią naturalnego środowiska i nie będą w stanie zrealizować podstawowych potrzeb zwierząt. Występu w cyrku wiążą się z ogromnym stresem, co negatywnie przenosi się na zdrowie zwierząt i długość ich życia. Miasta, które wydały już zakaz wynajmowania cyrkom terenów miejskich, to: Sosnowiec, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Ciechanów, Warszawa, Wrocław, Bielsko-Biała, Kołobrzeg, Czersk, Gorzów Wielkopolski, Śrem, Łódź, Szprotawa, Legnica, Dębica, Tarnobrzeg i Słupsk. Czy Żywiec do nich dołączy? Szanowny Panie Burmistrzu i Szanowni Radni, czy naprawdę kaleczone, bite i poniżane zwierzęta stanowią rozrywkę?” - czytamy w opisie wydarzenia.

Protest posiada bliżej niesprecyzowane miejsce i czas, a na razie jest po prostu wirtualny. Informacje na jego temat można aktualizować TUTAJ.

Cyrk Safari natomiast da pokazy w najbliższą niedzielę o godz. 13.00 oraz 15.30, w Żywcu przy Al. Jana Pawła II i Kauflandzie.

Udostępnij

1
-1
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę