W związku z epidemią rząd wprowadził w drugiej połowie marca rozmaite ograniczenia. Niestosowanie się do nich groziło karami. Ile nałożono ich w powiecie cieszyńskim w tym czasie?
Przepisy obowiązywały osoby prywatne i przedsiębiorców. Wobec osób, które nie stosowały się do postanowień decyzji o kwarantannie, mogły być wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informowali służby sanitarne, które mogły nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie wynosił nawet 500 zł. Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności. W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosowali się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogła być nałożona odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.
Straż Miejska
Rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Cieszynie przekazała nam informację Komendanta Straży Miejskiej Jacka Bąka, na temat działań tej służby w omawianym czasie. Wynika z niej, że do dnia 29 maja mandatów związanych z obostrzeniami wynikających z wprowadzenia stanu epidemii nie wystawiono. Wystąpiono do Sanepidu w 10 przypadkach osób, które nie stosowały się do nakazów i zakazów związanych z wprowadzonym stanem epidemii. Strażnicy skupili się na akcji edukacyjnej, pouczeniach, rozdawali także maseczki.
Policja
Efekty pracy policji powiatu cieszyńskiego w tym kierunku przekazał oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie Krzysztof Pawlik:
"W okresie od 1 kwietnia do dnia 01.06.2020 r. na terenie powiatu cieszyńskiego, w związku z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, wystawionych zostało łącznie 221 mandatów. Policjanci 540 razy zastosowali pouczenie wobec sprawców naruszeń prawa. Czynności wyjaśniające są prowadzone w 55 przypadkach- 43 są w toku, 7 z nich skierowano do sądu, jedno postępowanie zostało przekazane do innej jednostki, a cztery zakończone odstąpieniem od skierowania wniosku. Dane te wygenerowane zostały z systemu RSOW. " - informuje Pawlik.