To już 70 lat, od kiedy mieszkańców Bielska-Białej i gości tego miasta na Szyndzielnię wywożą wagoniki kolejki linowej. Na tę okazję przygotowano wiele atrakcji majówkowych, a my prezentujemy garść faktów z historii wyciągu.
Dziś (sobota 22 kwietnia) od godz. 9.00 Kolej Linowa Szyndzielnia ruszyła po wczesniowiosennej kontroli technicznej.. Kursować będzie codziennie w godzinach: poniedziałek 10:00-19:30, wtorek - sobota 9:00-19:30, niedziela i święta 9:00-19:30.
W następny weekend organizatorzy czekają na gości w Wielką Majówką, związaną z rocznicą powstania wyciągu. Oto harmonogram, według którego odbywać się będą tamtejsze wydarzenia.
1 maja na Szyndzielni rozgości się strefa kulinarna. O godz. 11.30 dla pierwszych 100 osób przygotowane zostaną - darmowa degustacja oscypków z żurawiną, pokaz kulinarny restauracji Dębowa, gotowanie na żywo tradycyjnego żuru, poczęstunek 100 porcji zupy; będą też stoiska gastronomiczne z grillem i napojami. Dla dzieci organizowane będą zabawy z animatorami, balonowe zwierzaki, bańki mydlane, warsztaty tworzenia okazjonalnych przypinek. W przypadku niepogody impreza zostanie przeniesiona na 3 maja.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi, dlatego na wieży widokowej na Szyndzielni wywieszona zostanie największa w Beskidach polska flaga. O godz. 12.00 zaplanowano uroczyste odśpiewanie hymnu przez uczniów Szkoły Kadetów im. Tadeusza Kościuszki.
Przez całe dwa dni organizowane będą przejazdy wyjątkową gondolą VIP Kolei Linowej Szyndzielnia. W strefie rowerowej trwać będą dni testowe Prime Bicycles, polskiej marki rowerowej, w programie spotkania z ekspertami, darmowe jazdy testowe, na które obowiązują zapisy. Przygotowana zostanie także strefa chillout, a w niej na chętnych czekać będą leżaki i górskie kąpiele słoneczne oraz stoiska gastronomiczne z grillem i napojami.
Jak to się zaczęło?
Historia kolei linowej na Szyndzielnię zaczyna się 21 grudnia 1953 r. – to wtedy kolej przewiozła swoich pierwszych pasażerów. W tym dniu na szczyt wjechało koleją ponad 2 tys. osób. Była to pierwsza w powojennej Polsce nowa inwestycja w tej dziedzinie. Kolej została wybudowana przez Polskie Koleje Linowe i prezentowała nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne w dziedzinie transportu linowego systemu firmy „Brüder Girak”. To ta austriacka firma opracowała dokumentację, dostarczyła konstrukcje podpór wraz z osprzętem, kompletne urządzenia mechaniczne i elektryczne, tabor, liny oraz objęła kierownictwo montażu.
Była to jednoodcinkowa kolej dwulinowa z wagonami wyprzęganymi w ruchu okrężnym. Dolna stacja kolei była stacją napinającą dla lin nośnych i napędowej, górna zaś była kotwiczną dla tych lin. Mechanizm napędowy znajdował się na górnej stacji, stąd konieczna była tam stała obecność pracownika kolei.
Kolej Linowa Szyndzielnia dysponowała 35 czteroosobowymi wagonikami i przewoziła do 300 osób na godzinę z prędkością 2,6 m/s. Przejazd koleją na trasie o długości 1920 m trwał ok. 12 min. Na trasie znajdowało się tylko 6 kratowych podpór, których wysokość wynosiła od 8 do 14 m. Wagony pierwszej generacji dostarczone przez firmę „Brüder Girak” kursowały na kolei w latach 1953-1965.