Zespół "Ziemia Żywiecka" laureatem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zespół "Ziemia Żywiecka" z Żywca otrzymał Grand Prix 32. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. To jedno z głównych wydarzeń 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Nagrody zostały wręczone podczas koncertu finałowego Spotkań, w sobotę późnym wieczorem.

Ziemia Żywiecka laureatem grand prix

W konkursowe szranki, które trwały od 2 sierpnia w amfiteatrze w Wiśle, stanęło 13 zespołów z zagranicy, w tym z tak odległych krajów, jak Chile i Meksyk, a także trzy polskie: "Istebna" z Istebnej, "Powiśle" z Puław i "Ziemia Żywiecka" z Żywca. 

Międzynarodowa rada artystyczna przyznała Grand Prix Reprezentacyjnemu Folklorystycznemu Zespołowi Miasta Żywca "Ziemia Żywiecka".

Podczas Spotkań tryumfatorzy zaprezentowali tradycje mieszczan żywieckich. Widowisko "Przenosiny cechu - burkot" oparli na zapisach Jana Studenckiego, byłego dyrektora muzeum w Żywcu. Po ustąpieniu starego cechmistrza - w tym przypadku cechu szewskiego - i wyborze kolejnego, w uroczystym orszaku przenoszone są obesłania. Dochodzi do przekazania insygniów władzy nowemu cechmistrzowi. Ten zaprasza na burkot, czyli zabawę, w trakcie której tańczy się poloneza, walca, polki, kadryla, szewca, a na zakończenie mazura.

Organizatorzy TKB z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej przypomnieli, że tańce mieszczan żywieckich mają charakter dostojny, a wiele kroków i figur zostało zapożyczonych od szlachty. W pokazie podczas Spotkań zobaczyć można było stroje mężatek i panien - bogato haftowane czepce, tiulowe kryzy, fartuchy, łoktusze i szale. Strój panów przypomina kontusze szlacheckie; składa się z żupana przepasanego pasem słuckim, czamary oraz czapki rogatywki, charakterystycznej dla regionu krakowskiego.

Zespół "Ziemia Żywiecka" powstał w 1971 roku. Po pierwszym roku działalności prezentował tradycje mieszczan żywieckich, a dwa lata później także górali żywieckich. Zespół zdobył wiele nagród, między innymi Złote Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich, Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, Złotą Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga. Na obecny repertuar składają się także tańce i pieśni z innych regionów Polski oraz tańce narodowe.

Jurorzy Spotkań przyznali zarazem sześć nagród regulaminowych. Zespół "Istebna" ze wsi Istebna (woj. śląskie) otrzymał ją za sceniczne przedstawienie autentycznego folkloru, a chilijski "Wayna Wara" z Iquique za obrzędowe tańce karnawałowe. Albański zespół "Amantia" z Wlory otrzymał wyróżnienie za męski śpiew, a "Rkud Pelagić" z miasta Banja Luka w Bośni i Hercegowinie - za archaiczne formy tańca i śpiewu. Rumuński "Negreni" z Negreni został doceniony za autentyzm i wykonanie tańców weselnych, a "Mexico" z Meksyku - za rytualny taniec jelenia.

Niedziela jest ostatnim dniem Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Intensywne opady deszczu spowodowały, że - jak podał burmistrz Żywca Antoni Szlagor - w tym mieście odwołane zostały koncerty kapel na miejskim rynku. Wieczorem występy odbędą się na jego głównych scenach - w Żywcu, Szczyrku, Wiśle, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także w Ujsołach, w których odbywają się Wawrzyńcowe Hudy. Świętują także Polacy w Czechach. Niedziela jest kulminacją 76. Gorolskigo Święta, największej w roku imprezy przygotowywanej przez członków działającego w tym kraju Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.

W tegorocznym Tygodniu Kultury Beskidzkiej uczestniczy około 90 zespołów z Polski i zagranicy.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, podczas których zespoły prezentują piękno i bogactwo kultury ludowej różnych zakątków świata, są organizowane podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej od 1990 r.

 

źródło: wnp.pl za PAP

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę