Ruszają Dni Bielska-Białej 2023! - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od 1 września, na terenie Bielska-Białej rozpocznie się trzydniowe świętowanie m.in. z okazji 300-lecia nadania praw miejskich. Przez cały weekend, od przedpołudnia do wieczora, zaplanowano szereg atrakcji, których zwieńczeniem będą koncerty - pierwszego dnia wystąpi Boney M., drugiego Agnieszka Chylińska, a na zakończenie koncert piosenek Kory Jackowskiej, które rozbrzmiewać będą z okna Teatru Polskiego. Tegoroczne Dni Bielska-Białej organizowane są w motywie lat 70-tych!

dni Bielska-Białej 2023

Program świętowania przygotowany został z myślą o wszystkich mieszkańcach. Zdecydowaną większość propozycji przygotowały miejskie instytucje kultury oraz bielscy twórcy. W tym roku motywem przewodnim będą lata 70. dlatego organizatorzy proszą, aby bielszczanie przybyli na świąteczne imprezy w strojach nawiązujących do ówczesnej mody - dzwonach, bananowych spódnicach czy sztruksach.

Obchody rozpoczną się kolorową paradą międzypokoleniową 1 września o godz. 10.00, która ruszy z placu Chrobrego. Będzie to wspólny zwariowany pochód przedszkolaków, seniorów oraz pracowników Książnicy Beskidzkiej - wszyscy w strojach z lat 70.

W godz. 12.00-15.00 przed Dzielnicową Biblioteką Publiczną przy ul. 11 Listopada odbywać się będzie tzw. bookcrossing - niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie kolejnym czytelnikom. O godz. 15.00 w sali sesyjnej Ratusza odbędzie się spotkanie z zasłużonymi obywatelami miasta oraz BBohaterkami i BBohaterami. Później czas na „Magię biblioteki” - warsztaty dla dzieci, które w godz. 15.00-18.00 organizuje Dzielnicowa Biblioteka Publiczna.

O godz. 16.30 wystawa w Książnicy Beskidzkiej „Biuro rzeczy znalezionych”. Pół godziny później rozpoczną się wernisaże w Galerii Bielskiej BWA - Patrycja Orzechowska: Rzeczy, które się wycofują i Tomasz Kulka: Piramida głupców. W tym samym czasie w Klubokawiarnii Aquarium wernisaż Ewy Goral: Mikroświaty.

O godz. 18.00 w Parku Słowackiego rozpocznie się widowisko uliczne „Tyle mody w całym mieście” - pokaz z elementami tańca i teatru przy piosenkach z lat 70. Produkcja, aranżacje oraz wykonanie wokalne i taneczne - wszystko zostanie przygotowane przez bielskich artystów.

Koncert otwarcia na wyremontowanym placu Wojska Polskiego rozpocznie się o godz. 20.00, wystąpi - Boney M. Później zabawa przeniesie się na Rynek - od godz. 22.00 dyskoteka.

Drugi dzień rozpocznie się warsztatami ekologicznymi „Swoje środowisko znamy i BBardzo kochamy” – w Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Grotowej 11. W godz. 10.00-12.30 dzieci ozdobią ekologiczne plecaki, nauczą się jak siać i pielęgnować zioła, rozpoznawać i korzystać z darów rodzimego lasu, jak i korzystać z dobrodziejstwa odnawialnych źródeł energii. Później spacer przyrodniczy z przewodnikiem.

Również od godz. 10.00 w holu Ratusza dostępna będzie wystawa linorytów Patrycji Goduli, która zaprezentuje elementy architektoniczne fasad bielskich kamienic wykonane przez artystkę w technice linorytu. W południe upamiętnione zostanie 300-lecie nadania praw miejskich Białej - wmurowana zostanie tablica pamiątkowa na budynku starego ratusza w Białej (róg ul. 11 Listopada i Ratuszowej).

O godz. 13.00 Narodowe Czytanie - przed budynkiem Książnicy Beskidzkiej usłyszymy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w interpretacji aktorów Teatru Polskiego i Teatru Lalek Banialuka, a także przedstawicieli Szolnoka - miasta partnerskiego na Węgrzech. Później, w godz. 14.00-19.00 trwać będzie BajkoFun. Na łące za Książnicą zaplanowano atrakcje i animacje dla małych i dużych - dmuchańce, figloraj, pokaz baniek mydlanych, balonikowe zwierzątka, zabawy z chustą animacyjną, tańce i pląsy oraz gry i zabawy. Z kolei o godz. 16.00 spotkanie z Marią Peszek, jedną z najpopularniejszych wokalistek sceny alternatywnej, która promować będzie książkę o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów. Jej oraz jej ojca.

W godz. 14.00-18.00 Święto Róży w Willi Sixta i ogrodzie. To  wydarzenie łączące w sobie sztukę, historię i naturę. W programie wernisaż wystawy artystów rezydentów z Wolfsburga: fotografa Tima Dahlhoffa i grafika Waltera Wintera, warsztaty czerpania papieru, odbijania kwiatowych szablonów na tekstyliach, tworzenia roślinnych kadzideł. O godz. 17.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Dla Johanne i Anny.

O godz. 17.11 zaprasza Punkt 11, który zamieni się w autentyczny pokój młodzieżowy z lat 70., pierwsze urodziny lokalu będzie można świętować przy największych hitach z lat 70. O godz. 18.00 koncert z udziałem muzyków z Wolfsburga w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Koncert Miasto Kwiatów w wykonaniu Agnieszki Chylińskiej o godz. 20.00 na placu Wojska Polskiego.

Najpierw czeka nas słuchowisko plenerowe „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” przygotowane przez Teatr Lalek Banialuka na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza (godz. 11.00). Czytanie będzie wzbogacone bęzie m.in. muzyką na żywo i innymi efektami dźwiękowymi. Warto zabrać koce.

W godz. 14.00-19.30 odbędzie się tzw. „Piknik z kFIATem Domów COOLtury”. W programie wydarzenia m.in. warsztaty w namiotach placówek MDK na zamkniętej dla ruchu ul. Zamkowej i placu Żwirki i Wigury, sklejanie modeli Fiata 126p, wykonywanie gadżetów i mozaiki z herbem miasta, warsztaty eko, szachy dla dzieci, bohaterowie bielskich bajek, a także prezentacja pokonkursowej wystawy Pocztówka z Bielska-Białej. Będą także gry i zabawy dla dzieci stylizowane na lata 70. - gra w klasy, gumy, hula-hoop, skakanki, rysowanie kredą na asfalcie, warsztaty kuglarskie, iluzji i magii, duża gra planszowa na trawie.

Od 15.00 do 17.00 w Domu Kultury Włókniarzy odbędzie się Bajkowa Rodzina, czyli wyprawa w krainę animacji - prezentacja legendarnych bajek wyprodukowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przypomnienie postaci Bolka i Lolka, Reksia, Baltazara Gąbki czy Pampaliniego.

3 września w centrum miasta staną dwie sceny. Scena główna ul. Zamkowa:

- 15.00-16.00 - koncert Big Bandu z DK Włókniarzy Do grającej szafy grosik wrzuć - hity PRL-u.
- 16.00 - podsumowanie 11. konkursu Pocztówka z Bielska-Białej.
- 16.30-17.00 - Cudowne Lata 70. - występy zespołów z DK im. Wiktorii Kubisz.
- 17.00-17.30 - Bielsko w stylu retro - występy zespołów z DK w Lipniku i DK w Komorowicach.
- 17.30-18.00 - Tych lat nie odda nikt - hity lat 70. - zespół wokalny Retro z DK w Wapienicy.
- 18.00-19.00 - koncert: Moje serce należy do gór.

Scena mała zostanie rozłożona pod muralem przy Starej Fabryce. W planach od godz. 14.30 animacje taneczne i zumba z udziałem widzów, konkursy wiedzy o PRL-u oraz karaoke. Z kolei w kościele NMP Królowej Polski odbędzie się koncert organowy Jerzego Kukli: Drzwi Europy. Polski.

Na zakończenie świętowania zaplanowano koncert piosenek Kory Jackowskiej: Boskie BB. Wydarzenie wystartuje o godz. 20.00 przed Teatrem Polskim. Tym razem znakomicie śpiewający artyści Teatru Polskiego porwą w muzyczną podróż z przebojami niezapomnianej Kory. Zabrzmią takie przeboje jak: "Kocham Cię, kochanie moje", "Szare miraże", "Lucciola", "Cykady na Cykladach" i wiele innych przebojów w ciekawych aranżacjach Jacka Obstarczyka. Artystom towarzyszyć będą muzycy Bielskiej Orkiestry Kameralnej.

Imprezy towarzyszące w trakcie Dni Bielska-Białej:
Cubana Dance Show - 31 sierpnia o godz. 19.00 na Rynku,
Turniej gier planszowych - 2 września w godz. 10.00-14.00 w DK im. Wiktorii Kubisz,
Urban Art Circle - 2 września, 22.00 w namiocie Parku Słowackiego - performance połączone z rave party,
Dzień Otwarty w Cavatina Hall - 3 września, wejścia o godz. 15.00, 16.00 i 17.00, 
Mecz miłości do Bielska-Białej - 3 września o godz. 15.00 mecz Podbeskidzia z GKS-em Katowice

 

żródło: bielsko.biala.pl

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę