Jeśli dziś piątek, to nie tylko - pdobno - pechowy 13, ale też Dzień Ratownictwa Medycznego. - Największą satysfakcję daje świadomość, że skutecznie udało się komuś pomóc - przyznaje w rozmowie z nami Karolina Wróbel, ratownik medyczny. Warto przeczytać o ludziach niosących pomoc naszemu zdrowiu, często i życiu, w trudnych i typowych dla polskiej służby zdrowia warunkach.
Stres, epitety, w deszczu
Wydaje się, że specyfika zawodu ratownika medycznego podobna jest do wielu innych profesji medycznych. Pracownicy oddają się jej z pasją. Mowa często o ratowaniu życia, więc rola takiej osoby jest nie do przecenienia. Jednocześnie nie ma w nim przecenienia stricte finansowego. Ratownictwo medyczne jest zawodem słabo opłacanym, a sami ratownicy często muszą przepracowywać ilość godzin tak dużą, że nie daje to satysfakcji, a ogromne zmęczenie, a sama praca traci na skuteczności. Postanowiliśmy zapytać jedną z żywieckich ratowniczek medycznych, co sądzi o swojej pracy i jak się w niej czuje - Karolina Wróbel jest też ratownikiem GOPR.
- Jako Ratownik Medyczny pracuję od ponad 9 lat. Moja praca związana jest z udzielaniem szybkiej i profesjonalnej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Poza wymaganą wiedzą medyczną w tym zawodzie ważne są również predyspozycje psychiczne – umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, odporność na stres. Praca w trudnym terenie, piesze wędrówki nieraz w środku nocy, w strumieniach deszczu czy w śniegu po pas- ot fragmentaryczny obraz naszej codzienności. Wykonując swoją pracę niejednokrotnie narażamy własne zdrowie i życie i nie szczędzimy sił. Największa trudność w mojej pracy, to agresywni, często pijani pacjenci lub ich towarzysze –ostatnie miesiące pokazują coraz liczniejsze ataki na członków Zespołu Ratownictwa Medycznego. Nie mówię tutaj o wulgaryzmach i obraźliwych epitetach, bo to praktycznie codzienność. Największą satysfakcję daje świadomość , że skutecznie udało się komuś pomóc. Miło usłyszeć z ust pacjenta słowo „dziękuję” . Czy lubię swoją pracę ?- „ Wybierz pracę którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. Korzystając z okazji serdecznie pozdrawiam wszystkich Ratowników Medycznych i życzę Wam spokojnego i bezpiecznego dyżuru w dniu naszego święta. - Z ratowniczymi pozdrowieniami Karolina.
Nie pozostaje bam nic i innego, jak przyłączyć się do życzeń.
Jak jest u nas?
Na Żywiecczyźnie ratownictwo medyczne, to Dział Pomocy doraźnej, wchodzący w skład struktury organizacyjnej Żywieckiego Zakładu Opieki Zdrowotnej i mający siedzibę przy ul. Żeromskiego 7, a więc w szpitalu.
W Żywieckim Pogotowiu Ratunkowym pracuje 70 ratowników medycznych oraz ponad 30 lekarzy. Dział Pomocy Doraźnej jest dysponentem 6-ciu zespołów ratownictwa medycznego. ZRM są rozmieszczone strategicznie w różnych częściach powiatu żywieckiego, tak aby w razie wezwania mogły udzielić medycznych świadczeń ratunkowych mieszkańcom powiatu żywieckiego.
Wykaz ZRM z miejscem stacjonowania:
Zespoły Ratownictwa Medycznego
2 Specjalistyczne Zespoły Ratownictwa Medycznego:
Specjalistyczny Zespół Ratownictwa Medycznego S06-21 - Żywiec, ul. Żeromskiego 7
Specjalistyczny Zespół Ratownictwa Medycznego S06-25 - Rajcza, ul. Parkowa (OSP)
4 Podstawowe Zespoły Ratownictwa Medycznego:
Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego S06-18 - Żywiec, ul. Żeromskiego 7
Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego S06-20 - Węgierska Górka, ul. Kościuszki 18
Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego S06-22 - Jeleśnia, ul. Plebańska 5
Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego S06-24 - Łękawica, ul. Wspólna 24
Ważne numery: Transport sanitarny POZ – Biuro wezwań – Dyspozytor
Czynne w dni powszednie 800-1800
Tel. 33 861-29-74
Tel. 724 500 502
Ratowników medycznych wzywać również można z ogólnopolskich numerów telefonów: 999 oraz 112.
* Co to jest ratownictwo medyczne?
To oczywiście zespół działań w celu udzielenia pomocy osobie, znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia życia. Jest to pojęcie stosunkowo nowe. Kiedyś bardziej znaliśmy to pod określeniem „pogotowie ratunkowe”.
Ratownik medyczny natomiast, to osoba wykonująca zawód medyczny, uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładach opieki zdrowotnej, w szczególności do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia.
Obecnie tytuł zawodowy ratownika medycznego dają 3-letnie studia, dające tytuł licencjata. Niektórzy pracujący w zawodzie posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych lub są w trakcie kształcenia. Ratownicy medyczni pracują zwłaszcza w zespołach wyjazdowychratownictwa medycznego (P – podstawowy, S – specjalistyczny), szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), jednostkach GOPR, WOPR, prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
Najczęściej pracującymi lekarzami w pogotowiu ratunkowym są lekarze anestezjolodzy, chirurdzy i lekarze medycyny ratunkowej. Należy zaznaczyć, że nadal zatrudniani są lekarze innych specjalności, w trakcie specjalizacji – w wypadku niedoborów specjalistów. W ramach Zespołów Ratownictwa Medycznego występują karetki specjalistyczne i podstawowe.
Personel medyczny, uprawniony do wykonywania medycznych działań ratunkowych, reprezentują:
ratownicy medyczni
pielęgniarki systemu
lekarze systemu
Coraz częściej zatrudnia się kierowców, posiadających uprawnienia ratownicze. Dzięki temu może pomagać jeszcze dodatkowa osoba.
Rodzaje zespołów wyjazdowych
S – zespół wyjazdowy specjalistyczny - co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu (dawniej zespół R),
P – zespół wyjazdowy podstawowy - co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (dawniej zespół W).
zespół lotniczy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - co najmniej trzy osoby, w tym co najmniej jeden pilot zawodowy, lekarz systemu oraz ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu
Średnie zarobki netto
Ratownik medyczny - 2 000 zł
Lekarz REZYDENT 2300 zł