Na sygnale w święto - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeśli dziś piątek, to nie tylko - pdobno - pechowy 13, ale też Dzień Ratownictwa Medycznego. - Największą satysfakcję daje świadomość, że skutecznie udało się komuś pomóc - przyznaje w rozmowie z nami Karolina Wróbel, ratownik medyczny. Warto przeczytać o ludziach niosących pomoc naszemu zdrowiu, często i życiu, w trudnych i typowych dla polskiej służby zdrowia warunkach.

Ratwonictwo medyczne

Stres, epitety, w deszczu

Wydaje się, że specyfika zawodu ratownika medycznego podobna jest do wielu innych profesji medycznych. Pracownicy oddają się jej z pasją. Mowa często o ratowaniu życia, więc rola takiej osoby jest nie do przecenienia. Jednocześnie nie ma w nim przecenienia stricte finansowego. Ratownictwo medyczne jest zawodem słabo opłacanym, a sami ratownicy często muszą przepracowywać ilość godzin tak dużą, że nie daje to satysfakcji, a ogromne zmęczenie, a sama praca traci na skuteczności. Postanowiliśmy zapytać jedną z żywieckich ratowniczek medycznych, co sądzi o swojej pracy i jak się w niej czuje - Karolina Wróbel jest też ratownikiem GOPR.

- Jako Ratownik Medyczny pracuję od ponad 9 lat. Moja praca związana jest z udzielaniem szybkiej i profesjonalnej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Poza wymaganą wiedzą medyczną w tym zawodzie ważne są również predyspozycje psychiczne – umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, odporność na stres. Praca w trudnym terenie, piesze wędrówki nieraz w środku nocy, w strumieniach deszczu czy w śniegu po pas- ot fragmentaryczny obraz naszej codzienności. Wykonując swoją pracę niejednokrotnie narażamy własne zdrowie i życie i nie szczędzimy sił. Największa trudność w mojej pracy, to agresywni, często pijani pacjenci lub ich towarzysze –ostatnie miesiące pokazują coraz liczniejsze ataki na członków Zespołu Ratownictwa Medycznego. Nie mówię tutaj o wulgaryzmach i obraźliwych epitetach, bo to praktycznie codzienność. Największą satysfakcję daje świadomość , że skutecznie udało się komuś pomóc. Miło usłyszeć z ust pacjenta słowo „dziękuję” . Czy lubię swoją pracę ?- „ Wybierz pracę którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. Korzystając z okazji serdecznie pozdrawiam wszystkich Ratowników Medycznych i życzę Wam spokojnego i bezpiecznego dyżuru w dniu naszego święta.  - Z ratowniczymi pozdrowieniami Karolina.

Nie pozostaje bam nic i innego, jak przyłączyć się do życzeń.

Jak jest u nas?

Na Żywiecczyźnie ratownictwo medyczne, to Dział Pomocy doraźnej, wchodzący w skład struktury organizacyjnej Żywieckiego Zakładu Opieki Zdrowotnej i mający siedzibę przy ul. Żeromskiego 7, a więc w szpitalu.
W Żywieckim Pogotowiu Ratunkowym pracuje 70 ratowników medycznych oraz ponad 30 lekarzy. Dział Pomocy Doraźnej jest dysponentem 6-ciu zespołów ratownictwa medycznego. ZRM są rozmieszczone strategicznie w różnych częściach powiatu żywieckiego, tak aby w razie wezwania mogły udzielić medycznych świadczeń ratunkowych mieszkańcom powiatu żywieckiego.
Wykaz ZRM z miejscem stacjonowania:
Zespoły Ratownictwa Medycznego
2 Specjalistyczne Zespoły Ratownictwa Medycznego:
Specjalistyczny Zespół Ratownictwa Medycznego S06-21 - Żywiec, ul. Żeromskiego 7
Specjalistyczny Zespół Ratownictwa Medycznego S06-25 - Rajcza, ul. Parkowa (OSP)
4 Podstawowe Zespoły Ratownictwa Medycznego:
Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego S06-18 - Żywiec, ul. Żeromskiego 7
Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego S06-20 - Węgierska Górka, ul. Kościuszki 18
Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego S06-22 - Jeleśnia, ul. Plebańska 5
Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego S06-24 - Łękawica, ul. Wspólna 24

Ważne numery: Transport sanitarny POZ – Biuro wezwań – Dyspozytor
Czynne w dni powszednie 800-1800
Tel. 33 861-29-74
Tel. 724 500 502
Ratowników medycznych wzywać również można z ogólnopolskich numerów telefonów: 999 oraz 112.

 

* Co to jest ratownictwo medyczne?

To oczywiście zespół działań w celu udzielenia pomocy osobie, znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia życia. Jest to pojęcie stosunkowo nowe. Kiedyś bardziej znaliśmy to pod określeniem „pogotowie ratunkowe”.
Ratownik medyczny natomiast, to osoba wykonująca zawód medyczny, uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładach opieki zdrowotnej, w szczególności do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia.
Obecnie tytuł zawodowy ratownika medycznego dają 3-letnie studia, dające tytuł licencjata. Niektórzy pracujący w zawodzie posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych lub są w trakcie kształcenia. Ratownicy medyczni pracują zwłaszcza w zespołach wyjazdowychratownictwa medycznego (P – podstawowy, S – specjalistyczny), szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), jednostkach GOPR, WOPR, prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
Najczęściej pracującymi lekarzami w pogotowiu ratunkowym są lekarze anestezjolodzy, chirurdzy i lekarze medycyny ratunkowej. Należy zaznaczyć, że nadal zatrudniani są lekarze innych specjalności, w trakcie specjalizacji – w wypadku niedoborów specjalistów. W ramach Zespołów Ratownictwa Medycznego występują karetki specjalistyczne i podstawowe.
Personel medyczny, uprawniony do wykonywania medycznych działań ratunkowych, reprezentują:
ratownicy medyczni
pielęgniarki systemu
lekarze systemu
Coraz częściej zatrudnia się kierowców, posiadających uprawnienia ratownicze. Dzięki temu może pomagać jeszcze dodatkowa osoba.
Rodzaje zespołów wyjazdowych
S – zespół wyjazdowy specjalistyczny - co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu (dawniej zespół R),
P – zespół wyjazdowy podstawowy - co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (dawniej zespół W).
zespół lotniczy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - co najmniej trzy osoby, w tym co najmniej jeden pilot zawodowy, lekarz systemu oraz ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu

 

Średnie zarobki netto

Ratownik medyczny - 2 000 zł

Lekarz REZYDENT 2300 zł

 

Udostępnij

8
+8
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę