Śmierdząca woda i złoto. Znacie to? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W jej skład wchodzą siarczany, zabarwiające wodę na szmaragdowy kolor. Z dna źródła unoszą się charakterystyczne bańki. W Złatnej od dawien dawna tryska lecznicze źródło zwane Śmierdzącą Wodą oraz Źródłem Matki Boskiej. To nie wszystko.

polski serwis turystyczny

W miejscowości Złatna można spotkać dosyć rzadką jak na polskie warunki atrakcję. Potocznie mówi się o niej „śmierdzący potok” ze względu na  woń wód siarczanowych. Siarkowodór to gaz, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, charakterystyczny zwłaszcza na terenach aktywnych wulkanicznie. Natomiast w Złatnej jego obecność spowodowana jest strefą uskokową w piaskowcach magurskich.

Wody Śmierdzącego Potoku zasilane są m.in. ze źródeł siarkowo-wodorowych. Zmierzając do górnej części Złatnej, w części zwanej Cerla znajduje się źródło  Barbara. Otoczone zostało kamienną studzienką i przykryte altanką, która pełni również funkcję kapliczki. Stąd pojawiająca się nazwa Źródła Matki Boskiej. Oprócz siarkowodoru w wodzie wykryto niewielkie ilości metanu, jonów sodowych, wodorowęglanowych i chlorkowych. Posiada ona właściwości lecznicze. Źródło nie jest duże ani wydajne, lecz stanowi wyjątkową, geologiczną ciekawostkę.

Śmierdzący Potok wypływa spod Boraczego Wierchu, a następnie wpada do potoku Bystra.

Z innych ciekawostek warto podać fakt, że w czasach funkcjonowania tutaj Huty w potoku Bystra ujawniono aluwialne złoto. Niestety, w śladowych ilościach.

 

Z folderu wydanego przez Urzą Gminy Ujsoły o szczegółach:

Źródło „Matki Boskiej” – jest tzw. źródłem dolinnym; położone jest w dolinie Śmierdzącego Potoku, na wysokości 745 m.n.p.m. Jest to źródło uskokowe w warstwach pstr ych łupków. Warstwą wodonośną są gruboławicowe piaskowce i łupki warstw magurskich. Woda ze źródła jest bezbarwna z zapachem siarkowodoru. Odczyn pH wody wynosi 7,25. Dno misy źródlanej pokryte jest czarnym nalotem. Temperatura wody wynosi 6 stopni C, szacowana wydajność 2,5 l/min, co charakteryzuje je jako źródło mało wydajne. Według badań, woda ze źródła jest wodą słabo zmineralizowaną wodorowowęglanowo - chlorkowo-sodową 0,02%. Ze źródła wydobywają się intensywnie bańki CH4, woda znaczy drogę odpływu białym osadem kolonii bakterii w postaci naskorupień. Woda w źródle określana jest jako woda inltracyjna, współczesna w skałach osadowych. Siarkowodór pochodzi z rozkładu siarczków zawartych w skałach nasyconych wodą i również z rozkładu substancji organicznej, do którego dochodzi na znacznej głębokości.

Drugie źródło siarkowodorowe znajduje się powyżej ujścia Potoku Gawł ows k i e go,  gd z i e   wo d a wypływa ze szczeliny piaskowca. W odróżnieniu od Źródła „Matki Boskiej” woda w tym źródle zawiera niewielkie ilości metanu.

 

Udostępnij

10
+9
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę