Coraz cieplej, a więc coraz więcej żmij pojawia się w różnych, nie tylko dzikich miejscach. Jak poinformował nas Dariusz Szatanik, rzecznik żywieckiego starostwa, w br. w szpitalu w Żywcu udzielono już kilkakrotnie pomocy medycznej ukąszonym przez te gady.
Wiosna sprzyja wycieczkom. Należy pamiętać jednak o tym, by uważać na żmije. Rzecznik starostwa sprawdził: w żywieckim szpitalu pomocy udzielono już trzem osobom dorosłym i jednemu dziecku ukąszonym przez żmiję. A za nami dopiero kilka cieplejszych dni.
Przestrzeganie pewnych zasad może zapobiec ukąszeniom. W takim razie jak się zachować, żeby uniknąć zagrożenia? Wybierając się do lasu lub na łąki warto odpowiednio się ubrać. Podstawą są zabudowane buty za kostkę i długie spodnie. Co ważne, żmija nigdy nie zaatakuje człowieka bez powodu. Niebezpieczna staje się jeśli wyczuwa, że człowiek chce zrobić jej coś złego. Ukąsić może również jeśli ktoś przypadkiem na nią nadepnie, dlatego trzeba dokładnie sprawdzać czy na naszej trasie nie ma żmii. Najczęściej spotkać można je blisko kamieni. Jeśli podczas wycieczki zobaczysz żmiję, nie wpadaj w panikę. W takiej sytuacji najlepiej powoli się wycofać. Ważne, by zagrożenie uświadomić dzieciom i również im przekazać zasady odpowiedniego postępowania w sytuacji spotkania węża.
Oprócz zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom trzeba również wiedzieć, co zrobić, jeśli żmija ukąsi. Jak najszybciej należy udać się do szpitala. Lekarz poda surowicę - preparat zwalczający trujący jad. Dostępny jest on również w żywieckim szpitalu.