Stacja pomiarowa w Cieszynie? Na razie planowany kontener na P10. Urzędy o sprawie likwidacji punktu pomiarowego, który według wielu cieszynian i tak bardziej wprowadzał w błąd, niż czemuś służył.
Niedawno pisaliśmy o likwidacji stacji pomiarów powietrza przy ul. Mickiewicza w Cieszynie. Do sprawy odniósł się cieszyński Ratusz.
Bez alternatywy
"Mimo starań pracowników Urzędu Miejskiego w Cieszynie Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach Departament Monitoringu Środowiska podjął decyzję o wyłączeniu stacji pomiarowej jakości powietrza w Cieszynie przy ul. Mickiewicza 13 i nie wyznaczył lokalizacji alternatywnej.
Główny inspektorat Ochrony Środowiska poinformował pismem z dnia 7 stycznia 2020 r. o wyłączeniu automatycznej stacji pomiarowej jakości powietrza przy ul. Mickiewicza 13. Władze miasta cały czas podtrzymują propozycję pomocy w wyznaczeniu nowej lokalizacji. " - głosi komunikat Urzędu Miejskiego w Cieszynie.
– Przekazywanie mieszkańcom Cieszyna ogólnych komunikatów o prognozie jakości powietrza na cały dzień, uważam za daleko niewystarczający w sytuacji, w której od wielu lat można było śledzić wyniki na bieżąco i weszło to w nawyk wielu osób. Propozycję korzystania z pomiarów stacji w Żywcu, miasta oddalonego od Cieszyna kilkadziesiąt kilometrów, będącego na terenie innego powiatu, uważam za zupełnie bezpodstawną i niezrozumiałą – przyznaje burmistrz Gabriela Staszkiewicz.
- Informacja o potrzebie zmiany lokalizacji stacji wpłynęła z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska do Urzędu Miejskiego w Cieszynie 24 maja 2018r. W odpowiedzi na pismo wskazano sześć potencjalnych miejsc dla nowej stacji. Żadna nie spełniła jednak wymagań bądź też z innych względów nie pozwolono na przeniesienie stacji, o czym zostaliśmy poinformowani pismem z dnia 30 sierpnia 2018r. Wskazaliśmy kolejne sześć miejsc. Zaznaczyliśmy równocześnie, że wyznaczenie nowego stanowiska dla stacji traktowane jest priorytetowo i dołożymy wszelkich starań, aby pomóc w znalezieniu nowej lokalizacji. Pracownicy urzędu przeprowadzili wspólnie z pracownikami WIOŚ wizję w terenie. W wyniku rozmów oraz przedstawienia przez pracowników WIOŚ uzupełniających oczekiwań co do lokalizacji, w trakcie wizji wskazano dodatkowe obszary, niewskazane w piśmie, były to m.in. okolice wyciągu narciarskiego „Cieślarówka” oraz teren przy ul. Kościuszki. Część miejsc zarekomendowanych miało podlegać dalszej analizie – relacjonuje Anna Paliga-Raszka, Szefowa Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i dodaje: - podczas rozmowy telefonicznej z pracownicą delegatury WIOŚ w Bielsku-Białej uzyskałam odpowiedź, że w związku z trwającą reorganizacją inspekcji ochrony środowiska kwestia lokalizacji nowej stacji została zawieszona do odwołania.
Przez cały rok 2019r. nikt nie kontaktował się z Urzędem Miejskim w sprawie odpowiedzi na pismo z dnia 18 września 2018r. Dopiero pismo z dnia 7 stycznia 2020 r. informuje o wykluczeniu stacji z Państwowego Monitoringu w 2020 r. Stacja została wyłączona 11 dni po fakcie otrzymania pisma, nie dając Gminie Cieszyn możliwości jakiejkolwiek reakcji na zaistniałą sytuację. – W prowadzonej korespondencji nie było mowy o przerwaniu działalności stacji, a poruszana była jedynie kwestia zmiany jej lokalizacji – podkreśla szefowa MCZK.
-Zwróciliśmy się do naczelnika Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach Departamentu Monitoringu Środowiska z zapewnieniem, że w trosce o zdrowie mieszkańców, pozostanie stacji monitoringu jakości powietrza jest dla Cieszyna niezwykle ważne i podtrzymujemy propozycję pomocy w wyznaczeniu nowej lokalizacji – mówi Gabriela Staszkiewicz.
A WIOŚ?
W związku z zaistniałą sytuacją zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska w Katowicach z pytaniami o to, czy rzeczywiście cieszynianie mają się sugerować pomiarami w Żywcu, dlaczego stację zlikwidowano i co dalej w tym temacie planuje katowicki urząd?
"Stacja pomiarowa jakości powietrza ma ściśle określony status, a stacja tła miejskiego musi być reprezentatywna dla obszaru o powierzchni kilku km2, zgodnie z zał. nr 3 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 czerwca 2018 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu.
Cieszyn, ze względu na znaczną gęstość zabudowy i duże zróżnicowanie topograficzne terenu jest obszarem, na którym bardzo ciężko jest znaleźć odpowiednie miejsce, w centralnej części miasta, na lokalizację stacji pomiarowej, dlatego stacja została zlokalizowana nieco na jego obrzeżach. Weryfikacja lokalizacji stacji pomiarowych przeprowadzona w 2017 roku wykazała, iż lokalizacja stacji na obrzeżach miasta może jednak budzić pewne wątpliwości w zakresie jej lokalizacji.
W 2018 r. na terenie miasta Cieszyn przeprowadzono kilka wizji terenowych w celu znalezienia nowej lokalizacji dla stacji pomiarowej, ale nie udało się znaleźć odpowiedniego miejsca, spełniającego wszystkie wymagania w zakresie lokalizacji stacji, zgodnie z powołanym rozporządzeniem.
W 2019 roku stacja pracowała warunkowo, natomiast w obecnym roku planowane jest posadowienie na terenie miasta Cieszyna mini stacji kontenerowej do pomiaru pyłu zawieszonego PM10.
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach uzgodnił już z Urzędem Miasta w Cieszynie przeprowadzenie wizji terenowych mających na celu znalezienie odpowiedniej lokalizacji, co w przypadku mniejszej stacji powinno być nieco łatwiejsze.
Do czasu uruchomienia nowej stacji pomiarowej mieszkańcy Cieszyna i Powiatu Cieszyńskiego mogą informacje na temat jakości powietrza pozyskiwać ze stacji automatycznych znajdujących się w Żywcu lub w Bielsku Białej. Wyniki z tych i pozostałych stacji pracujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska dostępne są w sposób ciągły na stronach internetowych GIOŚ: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home lub na stronie: http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/.
Równocześnie zachęcamy Państwa do korzystania z prognoz jakości powietrza przygotowywanych przez Instytut Ochrony Środowiska–PIB na dobę bieżącą i kolejne dwie doby. Prognozy jakości powietrza dostępne są pod adresem: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=slaskie." - przekazał nam Andrzej Szczygieł, Naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach.