Czy zaburzenia miesiączkowania to już menopauza? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Menopauza to bez wątpienia bardzo silne przeżycie dla wielu doświadczających jej kobiet, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dla wielu pań okres klimakterium bywa bardzo uciążliwy, głównie przez objawy menopauzy, które często utrudniają im wykonywanie codziennych obowiązków, wpływają negatywnie na jakość snu czy też kontakty z innymi osobami. Jednym z pierwszych objawów menopauzy są zaburzenia miesiączkowania. Warto jednak pamiętać o tym, że zaburzenia lub zanik miesiączki nie zawsze oznaczają początek klimakterium. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat menopauzy i jej objawów.

spomns skads

 Co warto wiedzieć na temat menopauzy?

Według definicji, jaką podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), menopauza to określenie ostatniej miesiączki, po której nie wystąpiło krwawienie przez okres co najmniej 12 miesięcy. Tym samym menopauza oznacza kres możliwości rozrodczych u kobiety i zanik płodności. Jest on związany z utratą aktywności pęcherzyków Graafa w jajnikach.

To, w jakim wieku pojawią się pierwsze objawy menopauzy, jest bardzo indywidualną kwestią, uzależnioną od uwarunkowań genetycznych, przebytych chorób, długości cyklu miesiączkowego czy ilości ciąż i porodów. Na wczesne wystąpienie objawów menopauzy znaczący wpływ ma także ekspozom oraz nasz styl życia, a mianowicie:

palenie papierosów;

stresujący tryb życia;

brak aktywności fizycznej;

niewłaściwa, źle zbilansowana dieta;

zażywanie leków, które obniżają poziom estrogenów;

niektóre z chorób – cukrzyca, choroby immunologiczne;

chemioterapia, operacja usunięcia jajników.

Menopauza – jak ją rozpoznać?

Menopauza to złożony proces i u każdej z kobiet objawy mogą wystąpić z różnym nasileniem i w różnym wieku. Przyjmuje się, że pojawiają się one między 45. a 55. rokiem życia, choć pierwsze symptomy mogą wystąpić na 6 lub nawet 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Do objawów menopauzy zaliczamy:

zaburzenia w miesiączkowaniu;

uderzenia gorąca;

dreszcze, zimne poty;

kołatanie serca;

uczucie rozgrzania, duszności;

rumień na twarzy;

problemy ze snem;

znaczne wahania nastrojów;

drażliwość;

uczucie przygnębienia,

ogólne osłabienie;

bóle mięśni i głowy;

spadek libido;

suchość pochwy i częste infekcje układu moczowo-płciowego.

Zaburzenia miesiączkowania w czasie menopauzy

Jednym z pierwszych objawów świadczących o tym, że kobieta wkracza w okres menopauzalny, są zaburzenia miesiączkowania. Oczywiście zanik miesiączki nie następuje z dnia na dzień. Jest to proces, z którym kobieta zmaga się przez kilka lat. To, w jaki sposób będzie wyglądać miesiączka, jest bardzo indywidualną sprawą dla każdej kobiety. Krwawienia w tym czasie mogą stać się bardzo krótkie i skąpe lub wręcz odwrotnie – bardzo obfite i długotrwałe. Często obserwuje się plamienia pomiędzy kolejnymi krwawieniami. Jeśli chodzi o długość cyklu miesiączkowego w czasie menopauzy, ma on tendencje do wydłużania się – często trwa nawet do 60 dni. Wszystko to jest zależne od predyspozycji przechodzącej klimakterium kobiety.

Zmiany w miesiączce w okresie menopauzy związane są z zachodzącymi w tym czasie zmianami hormonalnymi. Może wtedy dochodzić do cykli bezowulacyjnych (ze względu na niedobór progesteronu), nie oznacza to jednak, że w okresie menopauzy kobieta staje się całkowicie bezpłodna.

Objawy menopauzy – kiedy udać się do lekarza?

Warto podkreślić, że każdy z objawów menopauzy – w tym krwawienia miesiączkowe – który wzbudzi nasz niepokój, nie powinien być bagatelizowany i należy skonsultować go z lekarzem ginekologiem. Ten po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu odpowiednich badań będzie w stanie postawić diagnozę, czy zaistniałe zmiany to objawy menopauzy, czy być może mają one inną, poważniejszą przyczynę.

Długotrwałe, obfite i nieregularne okresy mogą być przyczyną poważnych schorzeń, jak:

mięśniaki macicy;

polipy;

nadżerki;

torbiel jajnika;

nowotwory złośliwe jajników lub macicy;

chorób tarczycy;

chorób nadnerczy.

Należy pamiętać, że wizyty u ginekologa powinny odbywać się w sposób regularny także w czasie  wchodzenia w okres menopauzalny. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zauważyć wszelkie nieprawidłowości i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę