Niedobór tej witaminy może powodować problemy z pamięcią - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Nowe badania wskazują na możliwy związek między niskim poziomem witaminy K a pogorszeniem funkcji poznawczych, takich jak pamięć czy zdolność uczenia się” – czytamy w Medonecie. Eksperymenty przeprowadzone na myszach rzucają światło na rolę tej witaminy w neurogenezie i zdrowiu mózgu. Wyniki opublikowano w "The Journal of Nutrition".

niedobór witaminy K problemy z pamięcią

Wpływ diety na wyniki poznawcze

Naukowcy zbadali średniowieczne myszy, które przez sześć miesięcy stosowały dietę ubogą w witaminę K lub tradycyjny plan żywieniowy. Sprawdzono ich zdolności uczenia się przestrzennego i pamięć rozpoznawania za pomocą testu nowości obiektu oraz labiryntu wodnego Morrisa. Wyniki badań pokazały, że osobniki żywione dietą ubogą w witaminę K wypadły słabiej w obu testach w porównaniu z grupą kontrolną.

Jak wyjaśnił David C. Hess, neurolog niezwiązany z badaniem, testy takie jak rozpoznawanie nowych obiektów służą ocenie zdolności poznawczych u gryzoni. Dodał on, że w testach przestrzennych, takich jak labirynt wodny, myszy z niedoborem witaminy K miały większe trudności ze znalezieniem platformy.

Mechanizmy w mózgu związane z witaminą K

Medonet donosi, że witamina K odgrywa kluczową rolę w neurogenezie zachodzącej w hipokampie, czyli części mózgu odpowiedzialnej za pamięć krótkotrwałą. W przypadku myszy na diecie niskowitaminowej zauważono obniżenie poziomu tworzenia nowych neuronów, co mogło wpłynąć na wyniki testów poznawczych. "Hipokamp to obszar mózgu szczególnie związany z pamięcią krótkoterminową, która może ulec pogorszeniu już we wczesnych stadiach choroby Alzheimera" — zaznaczył Hess.

Dodatkowo, u myszy z niskim poziomem witaminy K zaobserwowano aktywację mikrogleju, sugerującą możliwość zwiększonego stanu zapalnego w mózgu. Badacze przypuszczają, że witamina K może mieć właściwości przeciwzapalne, które odgrywają istotną rolę w zdrowiu mózgu.

Różnice między płciami myszy

W eksperymencie przywołanym przez Medonet zaobserwowano intrygujące różnice między samcami a samicami myszy. Samce żywione dietą ubogą w witaminę K wykazywały gorszy wskaźnik przeżywalności i wolniejszy przyrost masy ciała w porównaniu z grupą kontrolną. Takich efektów nie zauważono u samic, co skłania badaczy do przeprowadzenia dalszych analiz.

W dodatku, wyniki analiz funkcjonowania hipokampa wykazały zróżnicowanie na podstawie płci badanych gryzoni. Te nieoczekiwane rozbieżności podkreślają złożoność problemu i konieczność dalszych badań nad wpływem witaminy K na mózg.

Ograniczenia badań i potencjalne implikacje dla ludzi

Naukowcy zauważyli trudności w precyzyjnym określeniu mechanizmów działania witaminy K, z uwagi na brak danych o niektórych białkach związanych z tą witaminą w mózgu myszy. Dodatkowo większa liczba samców zmarła przed zakończeniem eksperymentu, co ograniczyło możliwości behawioralnych ocen.

Badania na myszach nie odzwierciedlają w pełni wpływu niedoboru witaminy K na funkcje poznawcze u ludzi. Neurointensywista Ryan Hakimi zwrócił uwagę, że "wyniki zwracają uwagę na znaczenie zdrowej diety dla funkcjonowania mózgu. Lekarze mogą zachęcać pacjentów, szczególnie tych z historią rodzinną demencji, do wprowadzenia do diety produktów bogatych w witaminę K”.

Eksperci podkreślają, że witamina K jest szeroko dostępna w różnorodnych produktach spożywczych. Jak wskazał Hakimi, wysokie stężenia tej witaminy znajdziemy w ciemnych warzywach liściastych, takich jak szpinak czy jarmuż, ale także w niektórych owocach (np. kiwi, jagody), jajach, soi i olejach roślinnych. Dostarczenie tych składników w codziennych posiłkach może pomóc w utrzymaniu zdrowia mózgu, zwłaszcza u osób z większym ryzykiem kognitywnych problemów.

 

źródło: medonet.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę