Odzyskane 100 tys. zł - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tylko jednego dnia sądecka Policja otrzymała kilkanaście zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy metodami „na policjanta”, „na wnuczka” oraz spowodowanie wypadku. Większość seniorów wykazała się czujnością i nie dała się oszukać, ale jedną z sądeczanek przestępcy zmanipulowali w taki sposób, że straciła 100 tysięcy złotych. Dzięki intensywnym działaniom śląskich i sądeckich policjantów, pieniądze zostały odzyskane. Mężczyzna podejrzewany o udział w tym przestępstwie został zatrzymany przez policjantów z Cieszyna w ostatniej chwili.

banknoty obce

Do oszustwa doszło we wtorek, 29 grudnia br. Około godziny 16 na telefon starszej mieszkanki Nowego Sącza zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako adwokat. Poinformował seniorkę, że członkowie jej rodziny mają poważne problemy z prawem - jej wnuk spowodował śmiertelny wypadek, natomiast córka składała fałszywe zeznania. By uwiarygodnić całą historię, ze straszą panią rozmawiała również kobieta podająca się za policjantkę. Następnie „adwokat” zażądał od seniorki niemal 300 tys. złotych w zamian za wybawienie jej krewnych z opresji. Zdenerwowana kobieta, przejęta losem najbliższych zdołała przygotować 100 tys. złotych, które następnie zgodnie z poleceniem rozmówcy, przekazała kurierowi. Starsza pani została poinstruowana, by nie odkładała słuchawki i zadzwoniła za dwie godziny. Po tym czasie seniorka skontaktowała się z rzekomym adwokatem, który przekazał, by w dalszym ciągu ne odkładała słuchawki i ponownie połączyła się z nim około godz. 20. Kiedy telefon nie odpowiadał, kobieta zadzwoniła do córki. W momencie gdy usłyszała, że nie było żadnego wypadku zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.

Sądeccy kryminalni natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczęli szeroko zakrojone działania. Zebrane informacje zostały przekazane funkcjonariuszom z innych jednostek Policji. Kluczowa okazała się współpraca policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach . Dzięki niej poszukiwany mężczyzna został w ciągu kilku godzin namierzony i zatrzymany przez policjantów z Cieszyna wspieranych przez funkcjonariuszy z Katowic. Zatrzymanie miało miejsce w Kaczycach, w momencie, gdy podejrzewany o przestępstwo mężczyzna był już kilkaset metrów od granicy polsko-czeskiej. Policjanci odzyskali 100 tys. złotych, czyli całą kwotę, którą straciła seniorka. Następnie mężczyzna został przekazany do sądeckiej komendy, gdzie z uwagi na rozwojowy charakter sprawy funkcjonariusze prowadzą dalsze czynności i weryfikują jego rolę w tej sprawie.

Po raz kolejny apelujemy, by nie przekazywać nieznajomym osobom żadnych pieniędzy!

Pamiętajmy, w momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego czy policjanta będzie żądał od nas pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną! Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich,. Wykonanie takiej rozmowy, telefonu do znajomego lub członka rodziny pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.

Stosując te podstawowe zasady nie dasz się przechytrzyć oszustom:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi, szczególnie podczas rozmowy telefonicznej.
  • Nie ufaj osobom, które przez telefon przedstawiają się jako krewni, ich przyjaciele, urzędnicy czy funkcjonariusze i proszą o pieniądze.
  • Nie działaj pochopnie, daj sobie czas do namysłu i zawsze potwierdzaj taką prośbę poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt z bliską osobą - wnukiem, córką, synem itp.,
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym, w tym również osobom podającym się za policjantów (pamiętaj, że funkcjonariusze nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom).

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego).

 

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę