Matuszny, Meksyk i kosmos - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poseł Kazimierz Matuszny z Milówki uczestniczył w trzydniowej wizycie do Meksyku wraz z delegacją przedstawicieli polskiego parlamentu i prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w kwietniu br.
Zauważył wówczas potrzebę utworzenia tam nowej placówki promującej Polskę. Czy inicjatywa spotkała się z aprobatą resortu spraw zagranicznych?

matusznymexuco

Była to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta RP w historii stosunków polsko-meksykańskich. W jej trakcie podpisano deklarację „ W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską a Meksykiem”. Poseł Matuszny, po powrocie do kraju złożył na ręce marszałka sejmu interpelację skierowaną do Ministra Spraw zagranicznych. Domagał się w niej, wraz z trzema innymi posłami Prawa i Sprawiedliwości (m.in. z Jerzym Polaczkiem, również uczestnikiem delegacji), aby w Meksyku utworzony został Instytut Polski. Obecnie na świecie działa ich łącznie 25.

W swej interpelacji posłowie przywołali wypowiedź ministra Witolda Waszczykowskiego (nie tę o San Escobar, ale z sali sejmowej na temat Ameryki łacińskiej i Karaibów):

„W Ameryce Łacińskiej niestety nie prowadzono do tej pory skoordynowanej promocji Polski, ani kompleksowej działalności informacyjno-edukacyjnej. W wystąpieniu sejmowym z 29 stycznia 2016 r. Pan minister W. Waszczykowski zaznaczał: „Będziemy zacieśniali współpracę, w tym gospodarczą, z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Sprzyjać temu w tym regionie powinny przemiany demokratyczne, stabilna sytuacja gospodarczo-społeczna, postępująca liberalizacja handlu z UE, a także silna i ugruntowana obecność Polonii w tym regionie” - przytoczyli posłowie w swojej pisemnej prośbie. Jak argumentowali zasadność utworzenia w Meksyku Instytutu polskiego?

- Naszym zdaniem w sposób oczywisty przyczyni się to do promocji Polski, jako wiarygodnego, odpowiedzialnego partnera i twórcy kultury, a także kraju pielęgnującego wspólne wartości wyrastające z tradycji chrześcijańskiej. Mogłoby stanowić trwały pomnik upamiętniający przypadające w roku 2018 90 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Meksykiem. Stanowiłoby to również trwały skutek niedawnej pierwszej, historycznej wizyty w Meksyku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy - napisali posłowie w interpelacji. Jednak, póki co, nic z tego. W sierpniu MSZ odpowiedziało, że proponuje analizę.

"Na obecnym etapie nie jest brane pod uwagę otwarcie Instytutu Polskiego w Meksyku. Działania zmierzające do intensyfikacji rozwoju relacji Polski z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów poprzez dyplomację publiczną prowadzone będą za pomocą obecnie istniejącej sieci placówek dyplomatycznych w regionie. Rozważania na temat otwarcia dodatkowych przedstawicielstw dyplomatycznych w Meksyku muszą być poprzedzone rzetelną analizą aspiracji rozbudowy relacji Polski z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów, wagi tamtejszych państw dla interesów Polski oraz sprzyjających okoliczności do podjęcia takich działań, jak również zdolności finansowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i porządku realizacji zaplanowanych działań" - brzmi odpowiedź Jana Dziedziczaka, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Dodajmy, że nie była to pierwsza „służbowa” wycieczka posła Matusznego do Meksyku. Uczestniczył wcześniej w Guadalajarze w Międzynarodowym Kongresie Astronomicznym.

 

Udostępnij

1
-5
6
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę