Zgromadzenie Związku Miast Polskich. Będą... medale - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

1 marca odbędzie się w Żywcu Zgromadzenie Miast Polskich. Początek zapowiada się szumny i z pompą dla miasta goszczącego zjazd.

MCK w zimie

O zgromadzeniu i jego programie pisaliśmy już TUTAJ. Obrady plenarne tego dnia, odbędą się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Tam też będą miały miejsce uroczystości wręczenia miastu Żywiec pamiątki jubileuszu 750-lecia i przyznania medali Związku Miast Polskich (ZMP).

Stulatek

Medale jubileuszowe dla Żywca, to nie jedyny element części wspominkowej. W związku z obchodami 100-lecia ZMP Zgromadzeniu będzie towarzyszyć wystawa „100 lat Związku Miast Polskich”. Co to za organizacja?
Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy prawie 300 samorządów miejskich, aktywnie angażuje się w działania wspierające samorządność lokalną i decentralizację oraz dąży do lepszego rozwoju polskich miast. Zadania te realizuje poprzez: lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń, promocję miast, współpracę zagraniczną oraz działalność informacyjną i wydawniczą.
Związek Miast Polskich istnieje od 1917 roku i już w okresie międzywojennym mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami. Po II wojnie światowej działalność ZMP została uniemożliwiona. Jednak zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu – statutowej siedzibie Związku – jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do Związku należy 300 miast. Mieszka w nich około 72% miejskiej ludności kraju.
Przygotowane przez Zarząd czy komisje problemowe ZMP stanowiska i projekty zmian ustaw dotyczących samorządu są przedstawiane Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i jej zespołom roboczym, komisjom Sejmu i Senatu oraz odpowiednim ministerstwom. Związek wspiera miasta, które występują do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach niekorzystnych dla nich rozwiązań prawnych. Zwraca się także do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustaw. Przygotowuje własne projekty ustawy, ostatnio np. ustawę o rewitalizacji.


ZMP zapewnia wsparcie eksperckie dla miast. Zamawia ekspertyzy prawne, prowadzi badania ankietowe i monitoruje usługi publiczne za pośrednictwem Systemu Analiz Samorządowych (SAS). SAS to baza danych statystycznych (1000 wskaźników dla wszystkich miast w Polsce) pozyskiwanych bezpośrednio z miast oraz z różnych źródeł statystyki publicznej dotyczących ważnych sektorów działalności samorządów miejskich. To jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce (i drugie w Europie, po norweskiej KOSTRZE), które w tak szerokim zakresie wspomaga władze miast w bieżącym i strategicznym zarządzaniu. SAS jest dostępny pod - http://www.systemanaliz.pl.
Wymiana doświadczeń obejmuje prezentowanie i popularyzację dobrych praktyk z miast oraz przygotowanie konferencji tematycznych, seminariów i warsztatów. Promocji ciekawych rozwiązań służą liczne projekty realizowane przez ZMP dla miast z udziałem środków zewnętrznych. W zeszłym roku zakończył się projekt doradczy finansowany z EOG „Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego” o całkowitej wartości 2 535 111 euro, którego celem była pomoc w utworzeniu lokalnych partnerstw oraz wspieranie opracowania międzysektorowych strategii czy programów operacyjnych dla obszarów funkcjonalnych (w tym roku planowany jest kolejny duży projekt realizowany z funduszy norweskich). Obecnie wdrażamy projekty dotyczące: efektywności energetycznej, PPP, zarządzania w oświacie, partycypacji w planowaniu przestrzennym, wyższej jakości administracji, monitorowania usług publicznych czy wspierania demokracji na Ukrainie.
Poprzez udział w licznych gremiach krajowych i międzynarodowych Związek stara się być aktywnym i skutecznym ambasadorem spraw samorządowych oraz partnerem merytorycznym polskich miast. Związek reprezentuje interesy miast członkowskich w organizacjach europejskich skupiających samorządy, takich jak Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR), Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych CLRAE czy Komitet Regionów. Wiceprezes ZMP, prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski został 7 grudnia 2015 r. wybrany na współprzewodniczącego CEMR.
Żywiec uchwałę o przystąpieniu do ZMP podjął 23 listopada 1993 roku. Z województwa śląskiego do Związku należy - razem z Żywcem - 28 miast: Będzin, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Lubliniec, Mysłowice, Myszków, Piekary Śląskie, Racibórz, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sławków, Sosnowiec, Strumień, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Żory.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę