Ustroń prekursorem krajowego programu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto parafowało porozumienie, dotyczące walki ze smogiem. Jego efektem ma być przeprowadzenie pilotażowego programu, związanego z "kopciuchami".

Podpisy Wozny Korcz

W środę 13 marca br. w Urzędzie Miasta Ustroń nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego współpracy na rzecz realizacji projektu „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji", który jest realizowany w ramach programu prac rozwojowych  - "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków (GOSPOSTRATEG)". Powyższy program na celu sprzyjać ekologii poprzez inwentaryzacje kotłów i badania emisji zanieczyszczeń powietrza.

Podpisy pod dokumentem złożył minister Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze oraz Przemysław Korcz burmistrz Miasta Ustroń.

- Ustroń już wcześniej zaczął działać w podobnym kierunku i rozpoczął szeroko pojętą walkę ze smogiem. Inwentaryzacja kotłowni na terenie naszego miasta już się rozpoczęła, a prowadzą ją nasi kominiarze. Na chwilę obecną odwiedzili oni około 500 gospodarstw domowych co stanowi mniej więcej 1/6 wszystkich w Ustroniu.” – mówi Przemysław Korcz.

Głównymi celami projektu są: 
- stworzenie prototypu systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji z bazą danych urządzeń grzewczych i narzędziami do analizy tych danych,
- opracowanie metodyki szacowania zewnętrznych kosztów zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza (zostaną wykonane badania spirometryczne dzieci w szkołach podstawowych w wieku 10-13 lat),

- przygotowanie projektów regulacji prawnych, które pozwolą na uruchomienie ZONE w skali całego kraju oraz zbierania i przetworzenie danych zasilających ZONE i ich systematyczną aktualizację przez umocowane do tego podmioty. Jednym z kluczowych etapów realizacji projektu jest przeprowadzenie pilotaży w gminach, które pozwolą na przetestowanie przyjętych rozwiązań, ocenią ich skuteczność, a następnie pozwolą na zaimplementowanie ewentualnych modyfikacji. 

- Chcemy samorządom dać narzędzie do monitorowania przyczyn powstawania smogu, by mogły wydawać swe środki dokładnie tam gdzie jest to potrzebne. Pilotaż, który prowadzony jest m.in. w Ustroniu ma nam dać możliwość sprawdzenia systemu, a w przyszłości wprowadzenie go na skalę ogólnopolską.” – powiedział Minister Piotr Woźny.

Projekt „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji" jest działaniem zmierzającym do redukcji niskiej emisji w oparciu o poznany rozkład przestrzenny źródeł na terenie Miasta Ustroń.  

Do programu przystąpiło 9 miast z terenu całej Polski : Ustroń, Opoczno, Mszana Dolna, Nowy Targ, Skała, Karczew, Zabrze, Targówek (będący dzielnicą Warszawy) i Skawina. Projekt w Ustroniu jest pilotowany przez Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Ustroń.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę