Znikają z powierzchni miasta. Czy to dobrze? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stare budynki w okolicy centrum Żywca zaświadczają o historii i rozwoju miasta. Ich likwidacja wywołuje nierzadko zaskoczenie, a bywa że oburzenie.

Bez stodoly

 Tym razem chodzi o starą stodołę, która do niedawna usytuowana była przy ul. Paderewskiego, kilkadziesiąt metrów od skrętu w lewo od parkingu supermarketu Lidl. Na sprawę jej zburzenia w ostatnich dniach zwróciła uwagę nasza Czytelniczka.

" Idąc do pracy z góry Burgałowskiej niedaleko Lidla – żwirowa droga, naprzeciwko osiedla Paderewskiego - natrafiłam na widok ściskający niejedno serce. Zobaczyłam jak robotnicy piłami maszynowymi tną na wióry zabytkową stodołę – ostatnią która pozostała ze słynnej zabudowy stodół w tym rejonie na starej targowicy. Nie mogę uwierzyć własnym oczom, że w mieście w którym dba się o historię, dochodzi do takiego barbarzyństwa! Pamiętam stodołę od dzieciństwa! Zawsze tu stała! Ona miała ze 150 lat - na pewno! Co na to konserwator zabytków? Wszędzie widać przybite do płotu tabliczki „ZABYTEK" „POMNIK PRZYRODY" a tu co? Walą zabytek w biały dzień i tną piłami maszynowymi i nikt się sprawą nie interesuje? Gdzie konserwator jak dochodzi do wandalizmu? Teraz jest kupa belek i fragmenty dachu. Gdzie Burmistrz? On pewnie taką stodołę na opał do tej spalarni by przeznaczył! Jak oni mogli! Kolejny skandal o którym muszę napisać bo ta stodoła mnie doprowadza do furii to ten ogród naprzeciwko osiedla Paderewskiego niedaleko tej stodoły, w tym samym miejscu właściwie. Pamiętam jak w gazetach pisano, że powstanie tam skansen – to się działo w tym samym czasie co powstawał ten skansen w Ślemieniu chyba w 2008 albo 2009 roku. Miały być tam rekonstruowane zabytkowe domy z powiatu – i co?" - napisała Czytelniczka.

Zabytkowa i nie zabytkowa

Od jednej z osób z sąsiedztwa dowiedzieliśmy się, że stodoła musiała mieć co najmniej 70 lat. Jej obecny właściciel był pytany o zasadność usuwania tego obiektu, ale zasłaniał się prawem własności. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Starostwa Powiatowego w Żywcu pytając o to, czy Wydział Budownictwa lub konserwator zabytków wydali zgodę na taki krok.

"Wydział Budownictwa wydał zgodę na rozbiórkę budynku gospodarczego zlokalizowanego w Żywcu przy ul. Paderewskiego. W/w budynek zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Żywiec (uchwała LIII/377/2013 z dnia 28 listopada 2013 r.) nie figuruje w rejestrze zabytków ani w ewidencji zabytków. Zgodnie z wykazem zabytków ruchomych wpisanych do rejestru zabytków na ul. Paderewskiego w Żywcu figuruje willa wraz zabudowaniami gospodarczymi oraz parkiem zlokalizowana przy ul. Paderewskiego 10 oraz budynek zlokalizowany przy ul. Paderewskiego 14, na dz. nr 554." - poinformował nas rzecznik Starostwa Powiatowego w Żywcu Dariusz Szatanik. 

 

Udostępnij

20
+18
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę