Czy gmina Koszarawa odda Polsce ponad 2 mln zł? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gmina Koszarawa przeprowadziła remonty dróg z wykorzystaniem funduszy przyznanych przez władze wojewódzkie. Przebiegły z pozoru sprawnie, jednak po czasie pojawiły się  wątpliwości. I spore problemy.

Koszarawa

Urząd Wojewódzki w Katowicach przeprowadził w gminie Koszarawa kontrolę wykorzystania dotacji budżetowych, przekazanych w 2014 r. i w 2015r. na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Kontrola miała miejsce jesienią ubiegłego roku. W trakcie postępowania kontrolnego wystawiona została negatywna ocena wykorzystania przyznanych środków.

Czego tyczył się remont?

Gmina Koszarawa w latach 2014 – 2015 zawarła z Wojewodą Śląskim 14 umów dotacji na zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych (tzw. promesy). Dotacja pochodziła z rezerwy celowej budżetu państwa, a jej łączna kwota to 2 122 252 zł. Ze środków własnych gmina Koszarawa przeznaczyła łącznie na te przedsięwzięcia 261 598 zł.Środki z dotacji zostały przekazane gminie na remonty fragmentów następujących dróg: Do Bełkusa, Do Liscoka, Browarek, Jałowiec wraz z przepustem, Kowole, Graniczna - Koszarawa, Sitarze, Zaolzie w miejscowości Koszarawa, Jagzonie – Koszarawa, Duchały – Koszarawa, Kachle – Koszarawa, Kraisko – Koszarawa, remont mostu gminnego Molusiówka, remont Urzędu Gminy w Koszarawie.

Decyzja

Organ kontrolny ocenił negatywnie wykorzystanie dotacji budżetowych. Nota taka wynikała z ocen cząstkowych obszarów objętych kontrolą. Nieprawidłowości polegały głównie na: realizacji zadań na działkach ewidencyjnych, których właścicielem nie była Gmina Koszarawa, realizacji zadania na drodze, której utrzymanie należy do zadań powiatu a nie gminy, nieprawidłowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Podkreślono jednocześnie, że środki z dotacji zostały wykorzystane przez gminę w pełnej wysokości i w całości przeznaczone na remont dróg.

Efekt

Zaleceniem organu kontrolującego, w efekcie rewizji, jest uzupełnienie ksiąg rachunkowych, dokonywanie rzetelnych zapisów w nich, uporządkowanie spraw własnościowych, czy też lepszy nadzór nad pracownikami. Przede wszystkim jednak zalecono zwrot nienależnie pobranych środków z budżetu państwa w kwocie 2 014 745 wraz z należnymi odsetkami.

Poselska reakcja

 W tej sprawie z interpelacją do premier Beaty Szydło zwrócił się właśnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Matuszny. Argumentuje swój apel o przyjrzenie się sprawie przez nadrzędne organy tym, że środki wykorzystane były zgodnie ze swoim przeznaczeniem, kontrole przeprowadzane przez inne organy (RIO) nie stwierdziły nieprawidłowości, a kontrola była efektem .... donosu przeciwników politycznych władz samorządowych. Dodajmy, że gminą Koszarawa od lat rządzi wójt Władysław Puda, któremu politycznie bliżej do PiS, niż gdzie indziej. O dalszych losach sprawy poinformujemy.

Udostępnij

13
+4
9
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę