Popyt na łóżka szpitalne z Żywca rośnie nie tylko przez koronawirusa - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Liczba zamówień na OIOM-owe łóżka szpitalne, które od stycznia do maja wpłynęły do żywieckiego wytwórcy sprzętu dla sektora medycznego, niemal dorównała ubiegłorocznej sprzedaży spółki w tym segmencie produktowym. W odpowiedzi na zwiększony popyt, notowany już od 2018 roku, Famed Żywiec uruchomił linię produkcyjną Famed NEXO, łóżka które od początku produkcji zostało dostarczone klientom w kilkudziesięciu krajach.

Famed-Zywiec-lozka-szpitalne-OIOM 2

Niezależnie od popytu związanego z pandemią koronawirusa zainteresowanie polskim sprzętem medycznym rośnie systematycznie od kilku lat*. W latach 2018-2019 roku Famed Żywiec dostarczył szpitalom w Polsce i na świecie ponad 4 tysiące egzemplarzy łóżek szpitalnych i porodowych. Od początku roku do spółki wpłynęły zamówienia łącznie na niemal 1200 sztuk łóżek Famed LE-13, Famed Nano i Famed Nexo, które mogą być wykorzystane na OIOM-ach (to 75 proc. ubiegłorocznej sprzedaży spółki w tym segmencie produktowym). Obok polskich placówek medycznych łóżka zamówili klienci m.in. z Chin, Włoch, Hiszpanii, Palestyny, Niemiec, Rosji, Iraku, Arabii Saudyjskiej czy Egiptu.

W tej liczbie większość zamówień dotyczy Famed Nexo, najlepiej sprzedającego się polskiego łóżka szpitalnego, które może być wykorzystywane również na oddziałach intensywnej opieki. W 2019 roku Famed Żywiec sprzedał dwukrotnie więcej jego egzemplarzy niż rok wcześniej. Wobec rosnącego zainteresowania spółka zdecydowała się na realizację inwestycji w nową linię produkcyjną Nexo, która prowadzona była od ubiegłego roku. Nakłady o wartości ok. 2 mln złotych objęły m.in. modernizację lakierni oraz montaż robota spawalniczego. W efekcie fabryka Famedu znacząco zwiększy moce produkcyjne. Dotychczas maksymalna miesięczna produkcja wynosiła ok. 250 sztuk. W maju do realizacji zaplanowanych jest już 350 egzemplarzy (wzrost o około 40 proc.), a docelowo linia powinna uzyskać zdolność produkcyjną na poziomie ponad 1000 łóżek Famed Nexo miesięcznie. Osiągnięcie takiej skali uzależnione będzie od liczby zamówień.

– Wszyscy klienci, którzy obecnie zwracają się do nas z zamówieniami na łóżka szpitalne w pierwszej kolejności pytają o czas realizacji dostawy. Oczywiście zawsze był to element ważny, ale obecnie ma kluczowe znaczenie dla placówek medycznych. Dzięki inwestycji udało nam się znacząco zwiększyć moce produkcyjne co umożliwia zaopatrywanie szpitali w najkrótszym możliwym terminie. Niezmiennie będziemy przy tym dostarczać personelowi sprzęt o jakości jakiej oczekuje. Gwarantem są stosowane przez nas od lat procedury kontroli jakości – wyjaśnia Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

 NEXO - SPRZĘT O FUNKCJONALNOŚCI NA OIOM

Famed Nexo zaprojektowano z myślą o salach szpitalnych i oddziałach opieki długoterminowej. Jednak jego funkcjonalność odpowiada potrzebom także bardziej wymagających środowisk szpitalnych, w tym oddziałów intensywnej opieki medycznej.

– Prosta budowa, łatwość obsługi i dezynfekcji, a także wysoki poziom bezpieczeństwa pacjenta, którą zapewnia zastosowanie antyseptycznej technologii oraz wysoka wytrzymałość i stabilność łóżka, w połączeniu z niewygórowaną ceną przynoszą biznesowe efekty. Spodziewany dalszy wzrost zainteresowania tym modelem, który od 2018 roku podbija świat, był jednym z czynników, który skłonił nas do inwestycji w modernizację sposobu produkcji. Uruchomienie nowej linii wpłynie na poprawę efektywności, zwiększenie zdolności produkcyjnych a także na jakość naszego sztandarowego wyrobu w segmencie łóżek szpitalnych. Będziemy wytwarzać szybciej i więcej, oczywiście z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych wyrobów, a to znacząco poprawi naszą konkurencyjność na rynku krajowym i rynkach zagranicznych – komentuje Marek Suczyk.

W 2019 roku łączna wartość sprzedaży Famedu ukształtowała się na poziomie 60 milionów złotych (wzrost o ok. 7,5 proc. w porównaniu do 2018 roku). EBIDTA osiągnęła poziom 3 mln PLN. W ujęciu produktowym największy zysk firmie z Żywca przyniosły stoły operacyjne, następnie łóżka szpitalne i porodowe, a na trzecim miejscu uplasował się sprzęt do obrazowania medycznego.

– W ciągu pierwszych miesięcy bieżącego roku odnotowaliśmy duży wzrost zapotrzebowania na łóżka szpitalne, któremu niestety towarzyszył całkowity zastój popytu na stoły operacyjne. Choć trudno przewidzieć co przyniosą kolejne miesiące, to już dzisiaj można stwierdzić, że udział łóżek w całkowitej sprzedaży będzie zdecydowanie wyższy niż w minionych latach. Niestety, to produkty nisko marżowe, więc dynamiczny wzrost sprzedaży nie przekłada się na dynamikę wzrostu jej rentowności. Wchodząc w rok 2020 spodziewaliśmy się realizacji dużych zamówień na stoły operacyjne, które jednak zostały anulowane lub odłożone w czasie.  Liczymy, że wracające do normalnej działalności szpitale powrócą również do zaplanowanego doposażania bloków operacyjnych w stoły operacyjne i sprzęt do obrazowania medycznego – podsumowuje Paweł Tomala, dyrektor finansowy Famedu Żywiec.   

 

Udostępnij

4
+4
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę