Pechowa(?) "trzynastka" powiatu w krajowym rankingu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Związek Powiatów Polskich opublikował ranking gmin i powiatów polskich. Znalazł się w nim i powiat żywiecki. Zestawienie sporządzane było w różnych kategoriach. Dla „naszego” to lista powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców. Jak wypadliśmy?

winna

Na czy polega klasyfikacja?

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych.

Co wpływa na ocenę?

Powiaty otrzymują w nim punkty w takich m.in. kategoriach jak:
Działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsług mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społ.; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Jak wypadł „żywiecki”?

W kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców nasz powiat zajął 13 miejsce na 44 sklasyfikowane, otrzymując 14605 punktów. Samo miejsce, prawie w pierwszej kwarcie stawki może niewiele mówić. Więcej powie porównanie. Miejsce 6 zajął powiat bielski, a wygrała tą klasyfikację inna sąsiednia jednostka, powiat cieszyński, otrzymując 34995 punktów, czyli ponad dwa razy więcej. W czym zwycięzca był lepszy? W przypadku obu powiatów nisko ocenione zostały: działania proinwestycyjne i prorozwojowe. Cieszyński zyskał na opracowaniu strategii rozwoju i funkcjonowaniu strefy przemysłowej. Nie jest też u nas najlepiej ze sferą jakości obsługi mieszkańców. W przypadku cieszyńskiego znacznie wyżej oceniono też rozwój społeczeństwa informacyjnego. Żywiecki otrzymał 0 punktów za bezpłatne hot- spoty i e-kioski. Ogólnie można napisać, że w dziedzinie „rozwój społeczeństwa obywatelskiego nieco nadrobiliśmy stratę. Promocja w zakresie ochrony zdrowia i tu i tam oceniona została słabo, podobnie jak kultura i sport. Promocja działań proekologicznych w cieszyńskim też okazała się lepsza. Nie jest za to u nas najgorzej ze współpracą międzynarodową i krajową, a wiele do życzenia pozostawiają działania promocyjne.

Jest góra, jest i dół.

Nie tylko wysokie miejsca zajęli nasi sąsiedzi lub bliskie powiaty. Ostatnie miejsce w tych do 120 tys. mieszkańców zajął oświęcimski, który uzyskał zaledwie 1700 punktów. Warte uwagi, bo to kolejny powiat – obok wcześniej wymienianych, z którym burmistrz Szlagor proponował tworzenie nowego województwa.

Udostępnij

1
0
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę