Izraelczycy w Żywcu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do LO im. Kopernika przybyła młodzież z Izraela ze szkoły Mekif Hei z Ashdod. 

Goscie z Izraela

 Składająca wizytę 13 marca grupa  liczyła 72 uczniów. Przybyło z nimi siedmiu nauczycieli i opiekunów. Podzas zajęć przygotowawczych uczniowie korzystali z materiałów i filmów opracowanych m. in. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (portal Wirtualny Sztetl), Centropę oraz z innych źródeł. Licealiści poznali elementy historii, kultury i tradycji żydowskiej (n.p. kalendarz i święta żydowskie, zwyczaje żydowskie; rolę Żydów polskich i ich wielowiekowej obecności na ziemiach polskich, w tym żydowski wątek w historii naszej szkoły), starali sie zrozumieć Holokaust (jak do tego doszło?, jak coś takiego mogło się zdarzyć ludzkości?, dlaczego? skalę, znaczenie zdarzeń i dramatyczny skutek tego ludobójstwa). Wreszcie - poznali kraj, miasto i szkołę swoich rówieśników (prezentacja koordynatorki).

W dniu spotkania w części oficjalnej, podczas której obecni byli i zabierali głos przedstawiciele lokalnych władz,  gości powitał dyrektor szkoły. Lokalnego kolorytu nadał występ jedenastoosobowej kapeli góralskiej, zebranej na tą okoliczność dzięki inicjatywie uczennic z klasy 1b, wzbudzający ogromne zainteresowanie i burzę oklasków. Izraelczycy zaś żywiołowo zaśpiewali pieśń Hawa nagila (Radujmy się) i uczyli jej polskich rówieśników.

W dalszej części prowadzone były zajęcia warsztatowe w pięciu grupach polsko-izraelskich, w których - oprócz języka spotkania czyli angielskiego - rozbrzmiewały równolegle hebrajski i polski. Uczestnicy m. in. tworzyli swoje gwiazdy tożsamości i poznawali się nawzajem, konstruowali i zapisywali polsko - angielsko - hebrajski słownik wyrazów, które wybrali jako ważne dla siebie, porównywali zapisy grup. Jak zwykle towarzyszący temu gwar, śmiech i serdeczna atmosfera dawały wyraz bardzo pozytywnego, szybko rodzącego się kontaktu młodych Polaków i Izraelczyków. Znalazł się też czas na malowanie koników - ludowych zabawek z Żywiecczyzny, które będą dla uczestników spotkania oryginalną pamiątką spędzonego razem czasu.
Ten dzień zakończył się wspólnymi tańcami i śpiewami w sali gimnastycznej, gdzie na gościach zrobił wrażenie pięknie odtańczony dla nich polonez.

Koordynatorem programu "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów" była Aleksandra Bury.

Udostępnij

10
+10
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę